Naga MarketsKurs dolara (USD) znacząco osłabnie w ciągu następnej dekady – JP MorganOd początku roku dolar amerykański umocnił się o około 1%, kontynuując trwający blisko dekadę trend, który został tylko na krótko przerwany w 2017 roku. W związku z tym, że na USD wpływ mają dwie szerokie siły, bilans przepływów płatniczych i przepływów finansowych, ekonomiści z JP Morgan spodziewają się osłabienia dolara w najbliższych latach, ale ze względu na obecne otoczenie  podwyższonego ryzyka, słabość amerykańskiej waluty nie powinna się jeszcze rozwinąć.

  • Stany Zjednoczone utrzymują bardzo duży deficyt na rachunku bieżącym
  • Względna atrakcyjność amerykańskich aktywów finansowych zaczyna słabnąć
  • Kapitał zagraniczny powinien stopniowo wycofywać się z amerykańskich aktywów

JP Morgan: Amerykański dolar osłabnie w ciągu najbliższych 10–15 lat

Eksperci z JP Morgan zauważają, iż Stany Zjednoczone utrzymują bardzo duży deficyt na rachunku bieżącym i robiły to z kilkoma przerwami od późnych lat siedemdziesiątych. Rosnąca obecność globalizacji w połączeniu z ogromnym popytem USA na produkty zagraniczne prawdopodobnie utrzymają ten trend.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ten duży deficyt zalewa światowy rynek dolarami amerykańskimi, wywierając presję podażową na amerykańską walutę – napisano w raporcie banku inwestycyjnego.

Jednak jak wskazują, względna atrakcyjność amerykańskich aktywów finansowych zaczyna słabnąć. Różnice stóp procentowych zmniejszyły się globalnie w wyniku COVID-19, a Rezerwa Federalna (Fed) zamierza utrzymać stopę funduszy federalnych na dolnej granicy przez co najmniej dwa kolejne lata.

Cykliczny skład wielu międzynarodowych gospodarek i rynków akcji powinien oznaczać, że względny wzrost gospodarczy i wyniki rynku akcji będą silniejsze za granicą podczas globalnego ożywienia gospodarczego. Ta kombinacja powinna wyciągnąć kapitał zagraniczny z amerykańskich aktywów, wywierając dodatkową presję na dolara – dodano.

Mimo to inwestorzy powinni pamiętać, że są to siły strukturalne na dużą skalę, których pełne ujawnienie zajmuje zwykle lata.

Nadal uważamy, że w ciągu najbliższych 10–15 lat dolar osłabnie, ale dokładny katalizator tej zmiany trajektorii jest nieuchwytny – wskazano.

W krótkim okresie analitycy prognozują, że trzecia siła – sentyment rynkowy – może być potężniejsza niż inne długoterminowe czynniki. Okresy względnego globalnego spokoju, podobnie jak w 2017 r., mają pozwolić na większą tolerancję na ryzyko, wpychając pieniądze w bardziej ryzykowne zagraniczne aktywa.

Tegoroczny atak siły dolara, szczególnie w pierwszym kwartale, był odbiciem pogarszających się nastrojów dzięki szybkiemu i niepewnemu rozprzestrzenianiu się COVID-19. Z powodu eskalacji napięć handlowych między USA i Chinami, oznak zwiększonego obciążenia półwyspu koreańskiego i oczywiście podstawowej niepewności związanej z koronawirusem w świecie, nie wydaje się prawdopodobna słabość dolara w najbliższej przyszłości – podsumowano.

Kurs indeksu DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs indeksu DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here