Naga MarketsDolar (USD/PLN) czeka na Yellen. Jak zachowa się kurs waluty?Dni, takie jak dzisiejszy poniedziałek dają inwestorom więcej czasu na pewne przemyślenia, co do dalszego rozwoju wypadków, bo raczej nie zakładam, że ktoś intensywnie myśli o rynkach finansowych podczas weekendu.

Dolar umacnia się względem innych walut i czeka, mała aktywność na rynkach

Mowa o okresach, kiedy mamy święto w USA – wtedy aktywność spada, ruchy stają się bardziej przypadkowe, a większość czeka na ponownie włączenie amerykańskiego kompasu, który zwyczajowo nadaje krótkoterminowy kierunek sentymentu. Jaki będzie ten tydzień? Obserwatorzy amerykańskiej sceny politycznej wskazują na dwa wydarzenia – jutrzejsze zeznania Janet Yellen w Kongresie w kontekście jej nominacji na Sekretarza Skarbu USA, oraz środowe zaprzysiężenie prezydenta Joe Bidena, które oficjalnie rozpocznie kadencję nowej amerykańskiej administracji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po Yellen oczekujmy bardziej ogólników, niż konkretów, chociaż warto będzie zwrócić uwagę na jej podejście do nadmiernego zadłużenia w kontekście planowanych kolejnych gigantycznych programów stymulacyjnych. To jest ważniejsze od dyskusji wokół tego, czy Departament Skarbu powróci do dawnej praktyki, która zakładała, że mówimy tylko dobrze o dolarze. Zresztą pytanie, czy nominacja Yellen nie jest po to, aby nieco zmylić rynki finansowe, aby nie obawiały się nadmiernego kryzysu w amerykańskich finansach publicznych? Czas (ale liczony w latach) to pokaże.

Kolejny wątek to środowe zaprzysiężenie Bidena, będące formalnym przekazaniem władzy przez Trumpa. Waszyngton przypomina teraz miasto policyjne, więc jakieś zamieszki mogą być bardziej incydentalne i bez większego znaczenia. Bardziej warto zastanowić się, czy procedura impeachmentu Trumpa zostanie też uruchomiona w Senacie i czy nie przysłoni, a wręcz utrudni szybką legislację przedstawionego w piątek pakietu fiskalnego. Ciekawe jest też to, na ile Biden rzeczywiście w końcu lutego przedstawi założenia dla pakietu wydatków infrastrukturalnych, oraz potencjalnych podwyżek podatków, a na ile zostanie to odsunięte na okres, kiedy pandemia w USA się nieco wyciszy, czyli co najmniej do wiosny.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here