Naga MarketsDolar (USD) mocno słabnie. Kurs GBP/USD najwyżej w tym rokuPo czwartkowej stagnacji, wywołanej niepewnością i oczekiwaniem na przemówienie Jerome Powella, dolar (USD) mocno traci wobec większości walut. Na początku dnia amerykańska waluta odczuwała wsparcie od poprawiającej się rentowności obligacji skarbowych, jednak nowy kurs polityki FEDu szybko nad nim przeważył.

  • Premier Japonii Shinzo Abe poinformował, że chce podać się do dymisji.
  • Indeks dolara traci 0,56%.
  • Kurs EUR/USD przekroczył próg 1,1880.

Brak zaskoczenia po wczorajszym wystąpieniu szefa FEDu

W piątek dolar osiągnął dwutygodniowe maksimum w stosunku do japońskiego jena na poziomie 106,945. Kurs USD/JPY zaczął jednak szybko spadać i traci obecnie 0,41%. Chwilowe osłabienie jena było spowodowane pojawieniem się informacji na temat problemów zdrowotnych najdłużej urzędującego premiera Japonii Shinzo Abe, który cierpi na zapalenie okrężnicy. Współpracownicy szefa rządu poinformowali, że chce on ustąpić z urzędu.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/JPY w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

W czwartek prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell ogłosił, że FED pozwoli inflacji przekroczyć cel inflacyjny ustanowiony na 2%.

Zobacz również: Rolls-Royce stracił 5,4 mld funtów. Firma zlikwiduje 9 tysięcy miejsc pracy

Rynek oczekiwał większość z tego, co zostało powiedziane. FED nie osiągnął swoich celów inflacyjnych od 2012 r., więc teraz twierdzą, że tym razem mówią poważnie. Nie sądzę, że to właśnie tworzy inflację, czy też faktyczne oczekiwania inflacyjne. – powiedział Marc Chandler, główny strateg rynkowy w Bannockburn Global Forex.

Uderzenie huraganu

Wpływ decyzji FEDu na amerykańską walutę widać bardzo dobrze na indeksie dolara, który w piątek spada już o 0,56%.

To, co się stanie, to kiedy wszystkie inne banki centralne zaczną wycofywać swoje bodźce, zaczną wykazywać oznaki zacieśnienia polityki, Fed pozostanie w tyle. – uważa Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA.

Sytuacji amerykańskiej waluty nie poprawia również rozpoczynający się okres powstawania huraganów nad Atlantykiem. Huragan Laura, który uderzył w południowe wybrzeże USA pozbawił prądu 400 tysięcy odbiorców.

Na słabości dolara zyskuje euro i funt. Najsilniej zyskuje ten pierwszy, który umocnił się do tej pory o 0,61% i o 10:00 kosztuje 1,1891 dolara. Bardzo dobrze radzi sobie także kurs GBP/USD osiągając swoje tegoroczne maksimum, wynoszące 1,3268.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here