Bitcoin (BTC) stanowi znaczące zagrożenie dla światowej waluty rezerwowej jaką jest dolar amerykański – uważa strateg amerykańskiego banku inwestycyjnego Morgan Stanley. Jego zdaniem Bitcoin zyska na spadku zaufania do tradycyjnego sektora finansowego i pewnego dnia zakończy dominację dolara.
- Bitcoin zagraża dominacji dolara
- Dominacja dolara dobiega końca
- Bitcoin stanie się nową walutą rezerwową świata
Bitcoin zakończy panowanie dolara
Ruchir Sharma jako główny globalny strateg i szef zespołu ds. akcji na rynkach wschodzących w Morgan Stanley Investment Management, zarządza aktywami o wartości 20 miliardów dolarów. Uważa on, że panowanie dolara amerykańskiego zakończy się z powodu globalnego braku zaufania do tradycyjnego sektora finansowego. W jego ocenie sytuację tą wykorzysta Bitcoin, gdyż inne waluty jak euro czy chiński juan przez wiele lat nie zdołały zastąpić USD, więc prawdopodobnie już im się to nie uda.
Te artykuły również Cię zainteresują
W artykule z 9 grudnia w “The Financial Times” Sharma przedstawił krótki zarys historii światowych walut rezerwowych, zauważając, że na początku 2020 roku bieg dolara trwał 100 lat.
W jego ocenie dominacji dolara zagrozić może nowa klasa zdecentralizowanych pretendentów, w tym BTC. Bitcoin ugruntował już bowiem sobie pozycję jako jedna z najgorętszych inwestycji 2020 roku. Mimo trwającej pandemii, jego cena wzrosła od początku roku o ponad 178 proc.
– Panowanie dolara prawdopodobnie zakończy się, gdy reszta świata zacznie tracić wiarę, że Stany Zjednoczone będą mogły nadal płacić swoje rachunki […] Drukowanie pieniędzy prawdopodobnie będzie kontynuowane, nawet gdy pandemia minie. Bitcoin zyska na poszerzaniu nieufności do tradycyjnych alternatyw – wskazał Sharma.
Zwrócił on także uwagę, że Bitcoin zaczyna robić postępy w tym, do czego został stworzony, tj. byciu środkiem wymiany wartości. Strateg powiedział, że adopcja Bitcoina stale rośnie przypominając, że w ostatnich tygodniach PayPal i jego filia w Venmo zaczęły przechowywać BTC z myślą o przyjęciu go jako płatności.
Ostrzegł on także banki centralne, że tegoroczną aprecjacja na notowaniach kryptowalut powinna być ostrzeżeniem dla rządowych drukarek, Szczególnie w USA.
– Nie zakładajcie, że wasze tradycyjne waluty są jedynymi magazynami wartości, czy nośnikami wymiany, którym ludzie kiedykolwiek zaufają – skwitował.
Autor poleca również:
- Akcje Tesli mocno w dół w środę. Czy to koniec spektakularnych wzrostów kursu?
- Prognozy EBC: nadchodzi kolejne 500 miliardów euro w postaci QE
- Cyberpunk 2077 powtórzy sukces gry Wiedźmin 3? P. Nielubowicz (CD Projekt) w Comparic24.tv