Naga MarketsDolar umacnia się w stosunku do innych walutZwyczajowo pierwsze piątki miesiąca, kiedy to Departament Pracy publikował swoje comiesięczne dane, były dość emocjonującym okresem dla rynków. W oparciu o zaskoczenia w odczytach, rynek próbował ocenić potencjalne zmiany koniunktury i tym samym ewentualne posunięcia ze strony FED. Od kilku miesięcy obowiązuje zupełnie nowa interpretacja, na zasadzie im gorzej to tym lepiej, a jak lepiej… to nic. W efekcie publikacja danych makro została sprowadzona do czystej statystyki, oraz narzędzia dla ekonomistów wykorzystujących swoje modele, chociaż raczej nie do próby estymacji zachowania rynków finansowych…

Dolar rośnie, GBP/USD pozostaje ponad wsparciem przy 1,3538

Rok 2020 upłynął pod hasłem gigantycznej stymulacji w wydaniu FED. Rok 2021 ma szanse zaprezentować się od strony gigantycznej stymulacji, ale ze strony Demokratów. Nawoływania prezesa Jerome Powell’a, aby Kongres w końcu bardziej zaangażował się po stronie stymulacji fiskalnej, mogą zostać wysłuchane. Z narracji płynącej z FED w ostatnich miesiącach wynika też, że jest zgoda na tzw. politykę reflacyjną – bank centralny ma tolerować przejściowe wyskoki inflacji ponad cel. Niemniej część tradycjonalistów zdaje się temu nie dowierzać – stąd wyraźniejszy ruch na długiej krzywej obligacji, który stał się pretekstem do podbicia mocno przecenionego w ostatnich miesiącach dolara. Tylko, czy rzeczywiście w tym wszystkim nie ma jakiegoś szaleństwa?

Te artykuły również Cię zainteresują
W Wielkiej Brytanii sytuacja pandemiczna dalej pozostaje niezadowalająca (statystyki COVID wciąż raportują ponad 50 tys. nowych przypadków dziennie), co ogranicza oczekiwania na szybkie zakończenie lockdownu, co de facto uderza w gospodarkę. Dodatkowo jesteśmy po Brexicie, co też komplikuje sytuację. Funt pozostaje jednak niewzruszony, co może nieco zastanawiać. Biorąc pod uwagę relację GBPUSD wczoraj łatwo było o mocniejszy spadek, biorąc pod uwagę umocnienie się amerykańskiej waluty na szerokim rynku. Niemniej rejon wsparcia przy 1,3538 bazujący na dawnym szczycie z 4 grudnia pozostaje nienaruszony.

Wykres dzienny GBP/USD

Co dalej? Układ wskaźników bardziej skłania ku scenariuszowi spadkowemu. Dodatkowo dwa dni temu opuściliśmy przyspieszoną linię trendu rysowaną od 22 grudnia. Proces wyhamowywania wcześniejszej tendencji wzrostowej ma, zatem miejsce…

EUR/USD – na linii trendu

Mocniejszy dolar na globalnych układach widoczny jest też w relacji EURUSD, gdzie mamy drugą z rzędu spadkową świecę. W efekcie dotarliśmy w okolice linii wzrostowej trendu rysowanej od dołka z 9 grudnia i nieznacznie ją naruszyliśmy (1,2225). To może zapowiadać większą korektę, zwłaszcza, że na dziennym przebiegu oscylatora RSI9 widać potrójną dywergencję z kursem bazowym, co historycznie bywało dobrym prognostykiem.

Wykres dzienny EUR/USD

Mocniejszy dolar na układach z wieloma walutami to wypadkowa podbicia rentowności amerykańskich obligacji w obliczu obaw, że gigantyczna stymulacja fiskalna w wydaniu Demokratów doprowadzi do przyspieszenia inflacji. Pytanie jednak na jak długo ta korelacja z rynkiem długu się faktycznie utrzyma. Niemniej czysto technicznie EURUSD jest w zasadzie przygotowany do realizacji scenariusza większej korekty w stronę kluczowych wsparć przy 1,1930-1,2015.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here