Naga MarketsDolar umacnia się na początku tygodnia, wzrosty na giełdachAmerykańska waluta na początku marca kontynuuje umocnienie, które mogliśmy obserwować na koniec ubiegłego tygodnia. Do silniejszego USD wydają się dołączać również wzrosty na głównych parkietach giełdowych, kontynuacja zwyżkowego trendu na rynku ropy oraz odbicie na rynku kryptowalut.

Dolar rośnie względem innych walut

Indeks dolara amerykańskiego zdaje się zwyżkować w poniedziałek, przekraczając 91 pkt, co jest najwyższym poziomem zamknięcia od 4 lutego. Inwestorzy zdają się spoglądać na spadek rentowności obligacji skarbowych oraz wzrost ich cen wraz z perspektywami szybkiego ożywienia gospodarczego i większego wsparcia politycznego w celu podtrzymania ożywienia gospodarczego w USA. Izba Reprezentantów zatwierdziła pakiet pomocowy prezydenta Joe Bidena o wartości 1,9 biliona dolarów, który zawiera dodatkowe czeki w wysokości 1400 dolarów dla większości Amerykanów. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Te artykuły również Cię zainteresują
W rezultacie umocnienia USD kurs EUR/USD spadł poniżej 1,2050, ponieważ inwestorzy pozostają dość ostrożni przed kluczowymi wystąpieniami kilku przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, w tym przed wypowiedzią prezes EBC Christine Lagarde. Spośród członków zarządu EBC Yannis Stournaras otwarcie wezwał w piątek do zwiększenia tempa skupu obligacji. Również Philip Lane i Isabel Schnabel zasygnalizowali, że bank centralny jest gotowy do udzielenia większego wsparcia, jeśli rosnące rentowności zaszkodzą ożywieniu w strefie euro.

W ubiegłym tygodniu euro osiągnęło jednomiesięczny szczyt dzięki optymizmowi związanemu z zakończeniem restrykcji i ponownym otwarciem gospodarek. Temat rosnących rentowności obligacji w Europie został już podniesiony. W Stanach Zjednoczonych przedstawiciele Fed jeszcze się do niego nie odnieśli. Zatem kluczowe może być aktualnie to, jak będzie prezentować się dywergencja w podejściu do tego tematu po obu stronach Atlantyku.

Na froncie danych makroekonomicznych opublikowany wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro został zrewidowany w górę do najwyższego poziomu od trzech lat i wyniósł w lutym 2021 r. 57,9 pkt. W styczniu odczyt był na poziomie 54,8 pkt. Produkcja i nowe zamówienia wzrosły wraz z zatrudnieniem, które poprawiło się po raz pierwszy od prawie dwóch lat.

Najnowsze dane wykazały drugie co do wielkości pogorszenie czasu realizacji zamówień w 24-letniej historii publikacji tego wskaźnika przez IHS Markit. Na froncie cenowym inflacja kosztów produkcji osiągnęła poziom niemal najwyższy od dekady, podczas gdy ceny produkcji wzrosły w najsilniejszym tempie od kwietnia 2018 r. Oczekiwania nadal się umacniają, a najnowsze badanie wykazało, że optymizm osiągnął najwyższy poziom od połowy 2012 r.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax online | akcje mercator | notowanie lotos | funt brytyjski | cena euro |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here