Naga MarketsDolar umacnia się, kurs (USD/PLN) rośniePiątek, podobnie jak cały ubiegły tydzień stał pod znakiem korekty wzrostów trwających od listopada ub. r.. Skala spadków na GPW negatywnie wyróżniała się jednak na tle poprzednich dni, jak i w porównaniu do zachowania się indeksów bazowych. WIG20 stracił prawie 2,3% kończąc tydzień poniżej okrągłego poziomu 2 000 pkt., które było pierwszym wsparciem dla tego indeksu.

Dolar zaczyna się umacniać względem innych walut

W trakcie sesji negatywnie wyróżniały się głównie cykliczne sektory, jak górnictwo, banki i paliwa, co wpisuje się w scenariusz korekty ponieważ to spółki z tych branż najmocniej rosły w ostatnich tygodniach. W przypadku banków inwestorzy mogli zwrócić uwagę na słowa prezesa NBP, który w trakcie piątkowej konferencji powiedział, że dopuszcza obniżenie stóp procentowych do ujemnych poziomów w przypadku pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Scenariuszem bazowym NBP jest jednak ożywienie gospodarcze i stabilizacja stóp do 2022 r. Dla banków w regionie negatywną informacją mogło być także nieoczekiwane obniżenie stopy procentowej przez Bank Centralny Rumunii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stosunkowo lepiej w trakcie piątkowej sesji wypadły notowania średnich i mniejszych spółek, co potwierdza zależność ostatnich spadków od nastrojów globalnych i realizacji zysków również na rynkach bazowych. Na postrzeganie GPW relatywnie negatywnie może wpływać także obserwowany od początku stycznia trend umocnienia dolara amerykańskiego. W przypadku krajowej waluty przełożyło się to na wzrost kursu USD/PLN z okolic 3,65 w grudniu do ok. 3,75 obecnie. Notowania EUR/PLN pozostają od początku roku w okolicach 4,52-4,55, a nieco wyższe poziomy kursu mogą wynikać ponadto z oceny RPP odnośnie tego, iż mocny kurs złotego może ograniczać tempo ożywienia gospodarczego.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Początek tygodnia może stać pod znakiem kontynuacji przewagi podaży na co wskazuje negatywne zamknięcie na piątkowej sesji w Ameryce, przewaga czerwonego koloru w trakcie notowań w Azji oraz spadające kontrakty na główne europejskie indeksy. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, iż skala spadków w trakcie sesji azjatyckiej była zmniejszona po publikacji lepszych od oczekiwań danych z Chin dotyczących produkcji przemysłowej za grudzień oraz odczytu PKB za IV kwartał.

W przypadku WIG20, o ile indeks nie powróci szybko ponad przełamane wsparcie na 2 000 pkt, korekta może być kontynuowana do kolejnego istotnego poziomu, jakim jest strefa ok. 1 870 – 1 900 pkt. tworzona przez lokalne minimum z grudnia oraz lokalne maksima z połowy ubiegłego roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here