Naga Markets

Euro zyskuje piąty tydzień względem dolara odbijając z wieloletnich minimów poniżej parytetu do 1,0480 w mijającym tygodniu. Pomimo trwającego odreagowania byczy skok wiary inwestorów we wspólną walutę może być niebezpieczny, ostrzegają eksperci z ING Banku. Prognozują, że do końca pierwszego kwartału 2023 r. kurs EUR/USD pozostanie pod presją niedźwiedzi. W związku z tym oczekują powrotu kursu w rejon 0,95, a następnie stabilizacji w okolicach parytetu pod koniec 2023 roku.

Kurs EUR/USD: Romans rynków z dolarem zajmie trochę czasu – ING

Kluczowe czynniki, które spowodowały spadek kursu EUR/USD w tym roku, w dużej mierze się nie zmieniły. Delikatny październikowy odczyt CPI w USA może dać Fedowi chwilę do zastanowienia, ale nie powinien wystarczyć, aby odsunąć go od dalszego zacieśniania tj. zbliżenia stopy procentowej do 5,00% w pierwszym kwartale 2023 r.

Kolejny kluczowy czynnik dla przyszłego kursu EUR/USD to sektor energetyczny.

W tym przypadku nasz zespół przewiduje, że ceny zarówno gazu ziemnego, jak i ropy naftowej będą rosły z obecnych poziomów w 2023 r. Trudna europejska zima 2023 r. dla energii może znacznie zahamować ożywienie kursu EUR/USD w dalszej części roku, nadal obniżając tradycyjnie dużą nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących strefy euro – napisano w raporcie.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Źródło: ING

Niewątpliwie zacieśnienie polityki Fed było głównym powodem tegorocznego rajdu dolara, a zmiana tonu decydentów (bardziej prawdopodobna w marcu 2023 niż w grudniu 2022) będzie konieczna, aby dolar w końcu spadł z piedestału.

Jednocześnie argumenty przemawiające za zwrotem polityki banku centralnego są silniejsze dla EBC niż dla Fed. Wygląda na to, że niemiecka gospodarka skurczy się w przyszłym roku o 1,5%, a na posiedzeniu 15 grudnia EBC może równie dobrze wykorzystać swoją rundę prognostyczną na 2025 r., aby pokazać powrót inflacji do celu.

XTB

Oczekujemy, że cykl zacieśniania polityki EBC zatrzyma się w lutym na poziomie 2,25% w porównaniu z blisko 3% obecnie wycenianymi przez rynek na 2023 r. Wszystko to zakłada bezproblemowe wprowadzenie przez EBC zacieśnienia ilościowego, które nie zakłóci peryferyjnych rynków obligacji. Dodaj globalny handel towarami, który w przyszłym roku wzrośnie zaledwie powyżej 1% (przypomnij sobie, jak wojny handlowe w latach 2017-19 zaważyły ​​na sile euro) oraz ryzyko, że mniejsza płynność przełoży się na stabilność finansową – wszystko to sugeruje, że bliska relacja rynków z dolarem będzie trwała jeszcze przez jakiś czas – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułUpadkowi FTX można było zapobiec, przekonuje Senator Cynthia Lummis
Następny artykułSytuacja na rynkach 18 listopada. Czy prezes Kuroda ma rację?
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here