Naga MarketsDolar słabnie na szerokim rynku w połowie tygodnia. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • FED w ramach swoich cotygodniowych planów skupu obligacji (QE) planuje nabyć więcej papierów o dłuższej zapadalności
  • Plan wydłużenia lockdownu przez Niemcy do końca maja
  • Kolejny słaby kwartał w gospodarce strefy euro wydaje się być niemal pewny

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) – połamanie strategicznego oporu przy 1,1951

Dolar słabnie na szerokim rynku kontynuując ruch zapoczątkowany jeszcze wczoraj po południu. Zmiany nie są duże, ale prowadzą do naruszenia ważnych technicznie poziomów, jak 1,1951 na EURUSD. Słabość dolara to wynik spadku rentowności obligacji amerykańskich (10-letnie zjechały od swojego szczytu wczoraj rano przy 1,70 proc. aż o 8 p.p. do 1,62 proc.), oraz kolejnych szczytów indeksów na Wall Street.

To wciąż dwa główne czynniki, które dyktują sentyment dolarowi na zasadzie podejścia risk-on, kiedy to amerykańska waluta jest w odwrocie. Niemniej sytuacja jest mocno zagadkowa. Opublikowane wczoraj dane nt. inflacji CPI w USA, podobnie jak piątkowe PPI były wyższe od oczekiwań, także po stronie inflacji bazowej. To teoretycznie powinno nasilać obawy przed koniecznością szybszej normalizacji polityki monetarnej, ale tak się nie dzieje – powiedział analityk BOŚ.

Dlaczego? Pojawiają sie tłumaczenia, że rynek traktuje wyższą inflację, jako czynnik przejściowy (uwierzył Powellowi?), a także wskazuje się na niezłe wyniki wczorajszego przetargu 30-letnich obligacji na rynku pierwotnym (choć wartego zaledwie 24 mld USD). Na początku tego tygodnia pojawiły się informacje, że FED w ramach swoich cotygodniowych planów skupu obligacji (QE) planuje nabyć więcej papierów o dłuższej zapadalności.

Efekty tych działań zaczynają być widoczne, chociaż w komentarzach nie widać żadnych odniesień, że jest to jakaś szersza planowa akcja. Niemniej wygląda na to, że FED poprzez werbalne komentarze Powella i fizyczne działania, zaczynają dawać efekt stabilizacji rynku. Na jak długo, czy przyniesie to przełamanie technicznej bariery 1,59-1,60 proc. na wykresie 10-letnich rentowności? Trudno to powiedzieć, ale fakty są widoczne. No chyba, że mamy do czynienia z techniczną pułapką – dodał.

Taki, a nie inny rozwój wypadków wokół rentowności teoretycznie legitymizuje dalsze zwyżki na Wall Street, które można sobie wytłumaczyć też osławionymi “czekami” Bidena. W przestrzeni G-10 najbardziej zagadkowe jest obecnie zachowanie się kursu EURUSD, który wybił ważny technicznie poziom 1,1951 pomimo słabszego indeksu ZEW, oraz planu wydłużenia lockdownu przez Niemcy do końca maja, który ze względu na trudną sytuację pandemiczną – kolejny słaby kwartał w gospodarce strefy euro wydaje się być niemal pewny.

Z pozostałych informacji warto wspomnieć o nocnym posiedzeniu RBNZ, które było jednak nudne. Decydenci nie zdecydowali się na żadne zmiany parametrów polityki monetarnej, ani też odniesień do przyszłych działań w komunikacie. Niemniej kurs NZDUSD opuścił górą kilkudniową konsolidację, a kiwi jest dzisiaj najsilniejszą walutą na układach – podsumował.

Zobacz również inne audycje:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs funta prognozy | cd projekt notowanie | notowania nasdaq | s&p 500 wykres |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here