Naga MarketsDolar amerykański (USD) był tradycyjnie bezpieczną przystanią w okresach podwyższonej niepewności. Analitycy Natixis starają się ustalić, czy dolar nadal odgrywa tę bezpieczną rolę waluty, gdy awersja do ryzyka jest obecnie wysoka, i jakie czynniki mogły zmienić tę rolę. Wskazują, że jego siła zniknęła, przynajmniej w stosunku do euro, co można wytłumaczyć gwałtownym wzrostem zadłużenia zewnętrznego USA, spadkiem roli dolara jako waluty rezerwowej i masową ekspansją monetarną w USA. Jednocześnie eksperci z Westpac prognozują dalszy kurs pary USD/JPY.

  • Kryzys COVID-19 nie spowodował trwałej aprecjacji dolara w stosunku do euro
  • Rosną obawy o zadłużenie zewnętrzne USA. Chiny, Rosja i OPEC przestają kupować USD
  • Poszerza się przepaść polityczna w Stanach Zjednoczonych. Rynki zaczynają wyceniać zakłócenia wokół wyborów prezydenckich

Funkcja bezpiecznej przystani dolara amerykańskiego znacznie osłabiona – Natixis

Kiedy awersja do ryzyka stała się wysoka, dolar tradycyjnie odgrywał rolę bezpiecznej waluty, zyskując na wartości w stosunku do euro. Wzrost awersji do ryzyka (1998, 2000-2001, 2008-2009, 2012, 2014, 2018-19) doprowadził do aprecjacji dolara w stosunku do euro.

Rola dolara jako bezpiecznej przystani wynika z faktu, że przy wysokiej awersji do ryzyka (2008, 2012, 2014, 2018-19) następuje:

  • Napływy kapitału do USA z krajów OECD, zwłaszcza ze strefy euro;
  • Kapitał napływa również do USA (dolar) z krajów wschodzących z powodu odpływu kapitału.

Kryzys COVID-19 nie spowodował trwałej aprecjacji dolara w stosunku do euro, a względem walut wschodzących była dość stonowana – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów taki stan można wytłumaczyć:

  • Czynnikami ekonomicznymi;
  • Obawą o rosnące zadłużenie zewnętrzne USA;
  • Ryzyko polityczne;
  • Koniec zakupów dolara przez wiele krajów (Chiny, Rosja, OPEC).

USD/JPY pozostanie w przedziale 104,00-106,50 – Westpac

Ekonomiści z Westpac utrzymują założenie sprzedaży pary USD/JPY na poziomie około 107, nawet jeśli wydaje się, że przedział 104,00 – 106,50 będzie trwał przez najbliższy czas.

Od dawna argumentowaliśmy, że w miarę przechodzenia od września do października, sentyment dotyczący ryzyka uderzyłby w poszerzającą się przepaść polityczną w Stanach Zjednoczonych, prawie wykluczając wsparcie fiskalne dla kulejącej gospodarki. Rynki zaczęły wyceniać większe zakłócenia w wyniku wyborów w USA i poza nimi – wskazano w raporcie.

Zbliżając się do końca miesiąca i gdy wybory zbliżają się do punktu kulminacyjnego eksperci oczekują, że nadejdzie okres aprecjacji jena japońskiego.

Na razie pozostajemy na uboczu, ponieważ wydaje się, że zakres konsolidacji 104,00 – 106,50 będzie kontynuowany przez jakiś czas, ale nasz docelowy poziom sprzedaży utrzymuje się na poziomie około 107 – podsumowano.

Kurs USDJPY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDJPY na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEuro odporne na pandemię. Westpac: kurs EUR/USD pozostanie w przedziale 1,15-1,20
Następny artykułJP Morgan: bitcoin zaczyna hossę
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here