Naga MarketsDolar traci przez risk-on. Spojrzenie na kurs euro (EUR/USD) i funta (GBP/USD)We wtorek widać, że na rynki powraca tryb risk-on – giełdy w Azji zakończyły handel na plusach, a kontrakty na S&P500 sugerują wzrostowe otwarcie rynku kasowego na Wall Street dzisiaj po południu. Dolar wygrywa dzisiaj tylko ze słabym jenem, który odwraca ruch z ostatnich dwóch dni, kiedy to nieco zyskał dzięki risk-off na rynkach akcji

Kurs euro (EUR/USD) – w stronę 1,2130 i co dalej?

Wsparcie z początku grudnia przy 1,2058 w zasadzie spełniło wczoraj swoją rolę, choć przez chwilę było naruszone (1,2052). Dzisiaj notowania powróciły ponad 1,21, co może zapowiadać ruch w stronę oporów przy 1,2130, jakie bazują na wsparciach z okresu 11-13 stycznia, a więc sprzed kilku dni. Nieco wyżej, bo przy 1,2145 można wskazać dawną linię trendu wzrostowego, która została naruszona w ostatni piątek. Wsparciem dla euro są i mogą być informacje z Włoch, ale krótkoterminowo.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wykres dzienny EURUSD

W szerszym kontekście kluczowe będzie to, czy powracamy już do słabszego dolara, czy jednak jeszcze na ostatniej prostej EURUSD dobije do kluczowej strefy wsparć przy 1,1930-1,2010. Odpowiedź na to pytanie może przynieść zachowanie się Wall Street, która po przedłużonym weekendzie zmierzy się z zeznaniami Yellen i jutrzejszą inauguracją rządów Bidena. Teoretycznie widać, że oczekiwania, co do rajdu ryzyka pod hasła “stymulacji fiskalnej” są duże, ale i też podobnie było przed ostatnim piątkiem. Pozostaje tym samym obserwowanie i reagowanie na zmiany na rynkach.

Kurs funta: (GBP/USD) – nadal w horyzoncie

Poniedziałkowe odbicie od okolic wsparcia przy 1,3480-1,3535 potwierdza jak na razie schemat trendu bocznego, który od góry jest ograniczany przez ostatnie szczyty przy 1,37. Dzisiaj popyt najpewniej zmierzy się z oporem przy 1,3623, jaki stanowi szczyt z 17 grudnia. Do zakupów funta raczej nie powinna zachęcać narracja rządzących, którzy tonują oczekiwania, co do ponownego otwarcia gospodarki.

Niezależnie od pewnej poprawy statystyk COVID w ostatnich dniach, pojawiają się opinie, że lockdown w największych miastach może potrwać nawet do maja, gdyż ryzyko nawrotu zakażeń pozostanie duże. Wygląda jednak na to, że dopóki rynek nie otrzyma twardych danych makro świadczących, że mające miejsce od grudnia twarde ograniczenia, rzeczywiście uderzają w gospodarkę, to funt będzie traktowany w schemacie globalnego risk-on (do góry)/ risk-off (do dołu). Już jutro mamy dane nt. grudniowej inflacji CPI, ale wyzwaniem będą dopiero publikowane w piątek dane nt. grudniowej sprzedaży detalicznej, oraz styczniowych szacunkach PMI.

Wykres dzienny GBPUSD

Jeżeli wybicie poziomu 1,3623 będzie dzisiaj udane, to w kolejnych dniach możemy zbliżyć się do 1,37. Układ na dziennych wskaźnikach, każe zachować ostrożność, co do nadmiernego optymizmu wokół funta. Być może ma to miejsce z tym, co może stać się w piątek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here