Naga MarketsDonald Trump, Wikimedia Commons

W momencie gdy nowy prezydent oraz jego administracja próbują wyłamywać się z wieloletniego schematu wspierania jak najsilniejszego dolara, greenback traci w stosunku do najważniejszych światowych walut 2,7% na przestrzeni stycznia. Jest to najgorszym rezultatem od 1987 roku.


Serwis Zerohedge.com opublikował kilka ciekawych wykresów pokazujących historyczne zachowanie dolara amerykańskie w stosunku do ważonego koszyka walut. W styczniu USD tracił najwięcej od 3 dekad, kiedy Ronald Reagan starał się wywołać sztuczne osłabienie dolara w celu walki z powodzią japońskiego importu:

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: Zerohedge.com

Musimy pamiętać, że nic nie może przecież wiecznie trwać – dotyczy to również dominacji USA na globalnych rynkach. Pierwsze ślady jej osuwania widzieliśmy jeszcze przed kryzysem z 2008 roku, niespełna dziesięć lat wcześniej. Jednym z głównych powodów nie są jednak bezpośrednie działania Stanów Zjednoczonych, a zmiany gospodarcze zachodzące na świecie.

Chiny rozpoczęły proces odbudowy pozycji na światowym rynku, która jeszcze na długo przed rewolucją przemysłową była jedną z istotniejszych. USD jest co prawda nadal globalną walutą rezerwową, jednak ruchy w wykonaniu innych silnych państw pokazują, że w kolejnych dekadach coraz wyraźniejsza może być „dedolaryzacja”.

Wzrost i upadek współczesnych mocarstw. PKB w odniesieniu do produktu krajowego całego świata – Chiny oraz USA coraz bliżej tych samych poziomów.

Przykładowo urzędnicy Banku Światowego mówią o projektach utworzenia globalnej super-waluty, która pozwoliłaby na stworzenie bardziej stabilnego systemu finansowego. W obliczu kryzysu strefy euro oraz zbliżającego się Brexitu, nie wydaje się to być jednak najlepszym pomysłem.

Wracając na koniec do wykresu pokazującego styczniowe osunięcie dolara warto zauważyć, że po silniejszych okresach spadkowych następowało zazwyczaj mocne odbicie w okolicach 4-6%. Czy tym razem będzie podobnie?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here