Naga MarketsW poniedziałek dolar amerykański (USD) silnie traci na wartości wobec innych głównych walut. Tymczasem funt i euro zyskały na sile dzięki sygnałom, że Wielka Brytania i Unia Europejska mogą w końcu wynegocjować wspólną umowę w sprawie porozumienia handlowego po Brexicie. Indeks dolara (DXY) ponownie znalazł się na wieloletniej linii trendu wzrostowego w okolicach 92,5.

  • W USA trwa zamieszanie związane z wyborami, a Donald Trump obiecuje, że będzie kontynuował walkę sądową
  • Umowa o regionalnym kompleksowym partnerstwie gospodarczym, wspierana przez Chiny, została podpisana w niedzielę przez 15 gospodarek regionu Azji i Pacyfiku
  • Oznaki ożywienia gospodarczego w Chinach i Japonii

Brexit: Wielka Brytania i UE poczyniły postępy w negocjacjach

Nadzieje na kompromis w sprawie Brexitu pojawiły się po wiadomościach, że Dominic Cummings, doradca premiera Borisa Johnsona potocznie nazywany „architektem Brexitu”, opuści Downing Street w połowie grudnia.

Czołowy brytyjski negocjator Brexitu, David Frost, powiedział w niedzielę, że Wielka Brytania i UE poczyniły pewne postępy w negocjacjach dotyczących umowy handlowej po Brexicie, choć nadal nic nie jest pewne.

Ten temat pozostaje niepewnym katalizatorem. Rynek musi uważać, bo po niektórych wiadomościach ceny mogą się gwałtownie wahać – napisał Sumino Kamei, starszy analityk w MUFG Banku.

Tymczasem w USA nadal trwa zamieszanie związane z wyborami, a prezydent Donald Trump nadal odmawia przyznania się do porażki obiecując, że będzie kontynuował walkę sądową. W ocenie ekspertów dolar może umocnić się w stosunku do jena, jeśli amerykańskie obligacje i akcje utrzymają swój wzrost.

Jednocześnie wspierana przez Chiny umowa o regionalnym kompleksowym partnerstwie gospodarczym, podpisana w niedzielę przez 15 gospodarek regionu Azji i Pacyfiku, częściowo pomogła w zwiększeniu apetytu na ryzyko. Inwestorzy mają nadzieję, że największy na świecie pakt handlowy wzmocni handel i więzi gospodarcze.

Poniedziałkowe dane pokazały oznaki ożywienia gospodarczego w Chinach i Japonii, drugiej i trzeciej co do wielkości gospodarkach świata. Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w październiku o 6,9% szybciej niż oczekiwano, podczas gdy gospodarka Japonii rozwijała się w rekordowym tempie odnotowanym w trzecim kwartale (21,4%).

Plus500

Dolar amerykański ponownie w defensywie

Notowania indeksu dolara (DXY) spadają w poniedziałek o -0,2% ponownie testując okolice wieloletniej wzrostowej linii trendu. W przypadku dalszej deprecjacji będzie to trzeci test tego kluczowego wsparcia od września, co znacząco zwiększyłoby prawdopodobieństwo przebicia. Jeśli tak się stanie otworzyłoby to drogę do minimów z 2018 roku 88,25. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej wrześniowego szczytu 94,65 wyhamowałby presję sprzedających.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here