Kurs dolara rozpoczął tydzień od strat – waluta w obliczu rosnących oczekiwań na bodźce fiskalne została osłabiona głównie przez środowisko risk-on. Dalszy rozwój sytuacji w USA pozostaje głównym czynnikiem wpływającym na krótkoterminowe nastroje rynkowe.
- Osłabienie dolara nabiera tempa, oczekiwanie na pakiet stymulacyjny
- Kurs euro (EUR/USD) testuje poziom 1,2100
- Kurs funta z dobrymi perspektywami w krótkim terminie
- Dolar australijski powiązany z ceną rudy żelaza
Kurs dolara spada, słabe dane dotyczące zatrudnienia
Po rozczarowujących danych o zatrudnieniu w ubiegłym tygodniu rynki zwiększyły swoje oczekiwania co do solidnego pakietu stymulacyjnego w USA, a rajd ku szczytowi może opierać się na spełnieniu tych oczekiwań w miarę omawiania kolejnych szczegółów planu pomocy w nadchodzących dniach. Z perspektywy walutowej powinno to nadal wspierać zarówno scenariusz reflacyjny, jak i narrację o niskich realnych stopach procentowych w USA (ponieważ oczekiwania inflacyjne pozostają wspierane, a krótkoterminowe rentowności są ograniczone).
Te artykuły również Cię zainteresują
Połączenie tych dwóch czynników sugeruje, że niedźwiedzi nastrój dotyczący dolara jest nadal aktualny. Dzisiejszy kalendarz jest bardzo spokojny – jednym mówcą z Rezerwy Federalnej będzie dziś James Bullard, który wygłosi komentarz na temat polityki monetarnej. Analitycy ING wątpią, by odbiegał on od ostrożnego stanowiska prezentowanego w ostatnich komunikatach Fed, więc wpływ na rynek walutowy nie powinien wielki.
Kurs euro: Małe szanse na znaczny wzrost
Kurs EUR/USD korzysta z ogólnego osłabienia dolara i wygląda na to, że może dziś przetestować poziom 1,2100. Niemniej jednak, o ile w tym tygodniu nie nastąpi poprawa w zakresie szczepień w UE i nie pojawią się oznaki złagodzenia ograniczeń związanych z koronawirusem bądź lepszych danych o liczbie zarażonych ludzie, euro nie będzie w stanie osiągnąć najlepszych wyników w krajach G10. W strefie euro kalendarz jest również bardzo spokojny. Rano ogłoszono satysfakcjonujące dane dotyczące eksportu Niemiec.
Kurs funta: Perspektywy krótko- i średnioterminowe pozostają dobre
Trend spadkowy na EUR/GBP zatrzymał się w okolicach 0,8750/0,88000, chociaż utrzymująca się rozbieżność w szybkości szczepień pomiędzy tymi dwoma regionami sugeruje, że niedźwiedzie nastawienie na tej parze jest nadal uzasadnione.
Kurs dolara australijskiego: Waluta powiązana z odbiciem rudy żelaza
Dolar australijski zyskał na wartości dzięki odbiciu rudy żelaza, co pomogło mu przetrwać zawirowania po gołębim wydźwięku posiedzenia Banku Rezerw Australii w ubiegłym tygodniu. Oczekuje się, że popyt na rudę żelaza w Chinach wzrośnie po święcie Księżycowego Nowego Roku, a globalna reflacja również załagodzi obawy o nadwyżkę podaży surowca. Zdaniem analityków ING, jakiekolwiek dalsze oznaki siły rudy będą kluczowe dla australijskiej waluty, ponieważ konfrontacja z dolarem nowozelandzkim może być wkrótce bardzo zacięta.
Autor poleca również:
- Złoto potwierdziło wsparcie przy poziomie 1800$
- Kurs funta (GBP/USD) znalazł się na najwyższych poziomach od 2018 r.
- Profesjonalni traderzy zamknięci w domach przez Covid-19. Coraz częściej handlują przez swoje smartfony