Naga MarketsDolar spada w poniedziałek. Spojrzenie na euro (EUR/USD) i kurs funta (GBP/USD)Widoczna w poniedziałek próba powrotu do trybu risk-on nie jest tak łatwa i oczywista. Nadal mamy wiele znaków zapytania w starych-nowych wątkach, ale jak zawsze największą sztuką jest ich interpretacja zbieżna z tym, co akurat zostanie uznane za istotne przez rynki. Bo, czy wątek “gołębiej” narracji ze strony FED nadal pozostaje ważny, skoro w zasadzie decydenci będą w najbliższych miesiącach się powtarzać, ale raczej nie wniosą nic nowego do wykorzystywanego obecnie instrumentarium? Czy może czas zerwać z podejściem na zasadzie “szklanki do połowy pustej” przy interpretacji wpływu potencjalnych działań administracji Joe Bidena na rynki finansowe?

Dolar oddaje część zysków przez risk-on

Zresztą nawet sam prezydent dał do zrozumienia, że czekają nas bardzo trudne miesiące pod względem kondycji gospodarki, ale i też dalszego rozwoju pandemii COVID. Wątek pandemiczny może ewoluować w różnych kierunkach, a tylko jeden z nich jest obecnie brany pod uwagę przez inwestorów – schemat zakładający, że za kilka miesięcy uda się zaszczepić wystarczającą ilość populacji, aby móc zacząć mówić o odporności stadnej i samoistnym wygaszaniu wirusa w kolejnych okresach. A co jeżeli brytyjska mutacja będzie dalej ewoluować i zacznie być odporna na szczepionkę, którą trzeba będzie zmodyfikować?

Te artykuły również Cię zainteresują
To może być jeden z tzw. czarnych łabędzi 2021, ale zaczyna być uwzględniany jako czynnik ryzyka w analizach. W takiej sytuacji konieczność dalszego wydłużania lockdownów może doprowadzić do przesunięcia globalnego ożywienia nawet o rok. Czy rynki biorą to pod uwagę? Wątpię, że byłby to powód do większego optymizmu w oparciu o schemat dalszego zwiększenia skali dostępnej stymulacji monetarno-fiskalnej, bo pomału możliwości się wyczerpują.

Kurs funta (GBP/USD) – wciąż poniżej 1,37

Dzisiejszy powrót ponad ważny poziom 1,37 był krótki i został szybko skontrowany przez podaż, co może pokazywać, że prosty schemat risk-on/risk-off zaczyna stwarzać pewne okazje dla tych, którzy zaczynają podchodzić do analizy funta bardziej kompleksowo. Cieniem cały czas kładą się perspektywy utrzymujących się lockdownów, chociaż statystyki COVID ulegają stopniowej poprawie. Niemniej Wielka Brytania w oczach świata staje się coraz bardziej izolowanym krajem, co najpewniej zobaczymy w danych makro w najbliższych tygodniach.

Wprawdzie nie zmienią one raczej poglądów decydentów w Banku Anglii, które w ostatnim czasie tłumaczyły siłę brytyjskiej waluty, to jednak mogą stanowić preteksty do czasowego osłabienia się funta. Tym samym zeszłotygodniowe wybicie ponad 1,37 mogło być pewnym falstartem.

Wykres dzienny GBPUSD

Najbliższe wsparcie to okolice 1,3623.

Kurs euro (EUR/USD) – cofnięcie od 1,2176

Silniejsze zachowanie się euro w piątek na tle rynku nie doprowadziło jednak do trwalszego naruszenia technicznego oporu przy 1,2176 i poniedziałek przynosi nieco mocniejsze cofnięcie w dół, które też psuje obraz techniczny. Teraz wiele będzie zależeć od okolic wsparcia przy 1,2130. Ich złamanie będzie sygnałem, że EURUSD idzie na retest dołka z 18 stycznia przy 1,2052.

Wykres dzienny EURUSD

Dzisiaj na euro ciążą ponownie obawy o sytuację polityczną we Włoszech – kryzys związany z rządem Giuseppe Conte jednak się nie zakończył – a także obawy związane z wydłużającymi się lockdownami, co może wyrażać dzisiejszy słabszy odczyt niemieckiego indeksu Ifo, który spadł w styczniu do 90,1 pkt. przy spodziewanych 91,4 pkt.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs lotosu | kurs funt | akcje bml | dax 30 index | wiadomości kryptowaluty |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here