Naga MarketsDolar spada trzeci dzień z rzędu. Spojrzenie na kurs EUR/USD i GBP/USDNa rynkach dominuje kompletna ignorancja faktów i przeświadczenie o tym, że właśnie odkryto inwestycyjne perpetuum mobile, którego kołem zamachowym jest tani pieniądz i wszelkiego rodzaju pakiety stymulacyjne. W USA od kilku miesięcy politycy spierają się o czwarty pakiet fiskalny, tymczasem inwestorzy wierzą w zapewnienia Joe Bidena, który obiecuje, że da więcej. Ale czy pozwoli mu na to republikański Senat?

Globalna spekulacja lekceważy statystyki

Teoretycznie większe wydatki bez zapewnienia dodatkowych wpływów z podatków (na ich podwyżki Republikanie nigdy się nie zgodzą), to prosta recepta do dalszego narastania gigantycznej nierównowagi w budżecie i tym samym słabości dolara. Bo w takiej sytuacji do obowiązków FED dojdzie dbanie o to, aby przy tak rosnącej podaży na rynku pierwotnym (gdzieś te wydatki trzeba sfinansować), nie dopuścić do nadmiernego wzrostu rentowności obligacji. Ot, takie małe “oszustwo” wykorzystujące fakt gigantycznego programu QE.

Te artykuły również Cię zainteresują
Globalna spekulacja oparta o tani pieniądz pozwala lekceważyć fatalne statystyki COVID w USA i na świecie – bo przecież zaraz będzie szczepionka – czy też narastające problemy w tematach politycznych. W Europie nie widać zbytnio pomysłu na kompromisowe rozwiązanie problemu polsko-węgierskiego veta ws. budżetu, a w temacie Brexitu szanse na wypracowanie umowy handlowej przed Świętami są minimalne.

Na Bliskim Wschodzie mamy podpalony lont dynamitu, po zeszłotygodniowym zamachu na architekta irańskiego programu atomowego, a relacje amerykańsko-chińskie raczej nie będą wyraźnie lepsze po objęciu władzy przez nową amerykańską administrację. Za kilka miesięcy dużym wyzwaniem może okazać się wątek Tajwanu. No ale czy to ma jakieś znaczenie? Nuda. Liczy się tylko “mechaniczna” spekulacja oparta o tani pieniądz, którą można opakować w “rynkowe prawdy” o niskim ryzyku (po tak dużych tegorocznych zwyżkach na giełdach?).

Kurs euro (EUR/USD) – bierność ECB przy coraz droższym euro

EURUSD przebił rejon 1,21, a członkowie Europejskiego Banku Centralnego milczą. To pozwala domniemywać, że być może wątek nazbyt silnego euro znajdzie się w komunikacie po posiedzeniu, jakie jest zaplanowane za tydzień, 10 grudnia. Taka forma werbalnej interwencji byłaby wyraźniejsza niż wypowiedzi wybranych przedstawicieli EBC w mediach. Niemniej to hipoteza, co sprawia, że rynek może dalej ciągnąć EURUSD w górę, co jest bardziej wypadkową słabego dolara i trybu risk-on na rynkach, a nie jakichś szczególnie dobrych fundamentów dla euro.

Wykres dzienny EURUSD

Od pewnego czasu uwagę zwraca fakt, że spadki USD mają miejsce głównie na sesji amerykańskiej, podczas kiedy podczas handlu w Europie obserwujemy próby cofnięcia EURUSD, tak jak ma to miejsce chociażby w tym momencie.

Kurs funta (GBP/USD) – korekta w biegu?

Notowania GBPUSD zaliczyły wczoraj spadek do 1,3286, ale dzisiaj powróciły ponad poziom 1,34. Po raz kolejny spora grupa inwestorów potraktowała przecenę funta, jako okazję do tego, aby wsiąść do pociągu, którego kolejne stacje na trasie mogą być wyżej, ale pod warunkiem, że zobaczymy porozumienie ws. umowy handlowej.

Tymczasem sytuacja robi się coraz bardziej nerwowa. Według plotek Francja miała zagrozić vetem, gdyby unijny negocjator miał zaakceptować brytyjskie postulaty w celu łatwiejszego dojścia do kompromisu. W efekcie może się okazać, że albo Brytyjczycy zmienią podejście, albo zostaną bez umowy. Niewykluczone jednak, że w końcu grudnia zobaczymy naprędce spisaną ugodę, co do zerowych stawek celnych, tylko po to, aby całkowicie nie sparaliżować handlu po 1 stycznia 2021 r. Ale czy to jest to, o co rynki grają na funcie od pewnego czasu?

Wykres dzienny GBPUSDConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here