Inwestorów najpewniej może zaskakiwać brak większej reakcji na euro po nieoczekiwanej decyzji Fitch’a w temacie ratingu Włoch, który zjechał do poziomu granicznego BBB- (poniżej mamy już ocenę śmieciową). Kluczowe jest kilka rzeczy – po pierwsze perspektywa jest stabilna (a nie negatywna), po drugie Fitch liczy na działania Europejskiego Banku Centralnego, które pomogą Włochom utrzymać koszty finansowania na relatywnie niskim poziomie. Tyle, czy w tym rozumowaniu nie ma pewnego zagrożenia?
Spekulanci dobrze wiedzą, że program QE w wydaniu EBC jest limitowany i tylko pewna część ogólnej sumy przypada na włoskie papiery. Innymi słowy, jeżeli decydenci nie dadzą do zrozumienia, że modyfikacje są możliwe (myślę że z tym nie będzie łatwo), to rynki rozpoczną swoją grę na tzw. słabe ogniwo.
Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs funta (GBP/USD) – nieudana próba powrotu ponad opór 1,2485
Dzisiaj podjęta została próba powrotu ponad ważny techniczny opór przy 1,2485, która okazała się nieudana. W efekcie mamy spadkową świecę doji, która może sygnalizować powrót tendencji spadkowej. W szerszym kontekście pojawia się prawdopodobieństwo zaistnienia formacji RGR.

Notowania euro (EUR/USD) – nadal opór przy 1,0880 pozostaje kluczowy
Notowania EURUSD utrzymują się w delikatnej tendencji wzrostowej. Psychologiczne wsparcie to bariera 1,08. Z kolei techniczny opór to okolice 1,0880. Dzienny oscylator RSI9 potwierdza ruch wzrostowy wspinając się do góry po przetestowaniu dwumiesięcznej linii trendu wzrostowego w zeszłym tygodniu. Jeżeli wybijemy 1,0880 to kolejnym oporem będzie 1,0925. W przeciwnym razie wzrośnie prawdopodobieństwo wyłamania wsparcia przy 1,08.
