Naga Markets

Kurs dolara (USD) będzie spadał przez lata! Fed wsparł m.in. złotego (PLN)Przejście Rezerwy Federalnej (Fed) w erę niskich stóp procentowych daje szansę bankom centralnym gospodarek wschodzących na zrobienie tego samego. Chociaż wpływ będzie różny w zależności od kraju, niskie stopy procentowe w USA przez dłuższy czas i słabszy dolar wzmocnią aktywa rynków wschodzących (EM). Zrzuci to również presje na władze monetarne w kontekście podnoszenia stóp procentowych w celu ochrony lokalnych walut lub przyciągnięcia kapitału zagranicznego. Indeks dolara (DXY) odbija nieznacznie na początku nowego tygodnia i oscyluje w okolicach 92,50.

  • Banki centralne krajów wschodzących nie mogą pozwolić na wzrost inflacji, w przeciwieństwie do Fed
  • Niskie stopy procentowe w USA i słabszy dolar zahamowały odpływ kapitału i przyciągnęły zagranicznych inwestorów z powrotem na rynki wschodzące
  • Aktywa z rynków wschodzących wracają na szczyty w tle wsparcia politycznego

JPMorgan: Słabszy dolar tak naprawdę nie pomógł niektórym EM

Jednak w przypadku kilku gospodarek nadal obarczonych wysoką inflacją i zmiennymi walutami, banki centralne gospodarek rozwijających się mają ograniczone możliwości, aby być tak akomodacyjnym jak Fed.Fed zrobił miejsce dla rynków wschodzących. Jednak to nie znaczy, że mają licencję na dokładnie to samo, co zrobił Fed, Nie mają takiego pola manewru – powiedział Kathleen Hays, były indyjski bankier centralny.

Przejście Fedu na nowe podejście do polityki pieniężnej – sugerujące, że stopy procentowe mogą pozostać niskie przez wiele lat – pozwala bankierom centralnym w krajach rozwijających się na utrzymanie niskich kosztów pożyczek, gdy próbują wesprzeć kruche ożywienie gospodarcze w czasie pandemii.

Niskie stopy procentowe w USA i słabszy dolar już zahamowały odpływ kapitału i przyciągnęły zagranicznych inwestorów z powrotem na rynki wschodzące. Indeks dolara spadł o prawie 10% od swojego marcowego maksimum, podczas gdy indeks akcji MSCI Emerging Markets powrócił do poziomu z 31 grudnia 2019 r., odnotowując ponad 40% odbicie od marcowej zapaści.

Jednak inwestorzy oczekują czegoś więcej niż gołębich komentarzy prezesa Fed Jerome’a ​​Powella, aby utrzymać wzrost.

W przeciwieństwie do Fedu, banki centralne na rynkach rozwijających się nie mogą dopuścić do wzrostu inflacji bez wywołania ucieczki kapitału i zawirowań walutowych. Skoki cen żywności są już problemem w krajach takich jak Indie czy Turcja.

Innym powodem do ostrożności jest to, że globalne ożywienie gospodarcze nadal będzie wymagało wsparcia fiskalnego, a nie tylko bodźca pieniężnego, podkreśla Benjamin Diokno, prezes filipińskiego banku centralnego.

NED

W interesie każdej jurysdykcji jest skoordynowane rozwiązanie tego bezprecedensowego kryzysu – dodał.

Z kolei Tai Hui, główny strateg rynkowy w Azji w JPMorgan, uważa, że słabszy dolar nie okazał się wsparciem dla gospodarek, w tym Indii, Turcji i Argentyny, a korzyści odniosą tylko kraje o mocnych fundamentach.

To może nie być panaceum na krajowe słabości strukturalne – podkreślił.

Dolar amerykański pozostanie słabszy na lata?

Dolar amerykański USD pod lupąMimo wszystko rynki wschodzące są w bardziej komfortowej sytuacji, jeśli stopy procentowe na rynkach rozwiniętych pozostaną niskie.

Firma Pacific Investment Management Co. twierdzi, że spadek wartości dolara dopiero się rozpoczął. Podczas gdy dolar spadł w porównaniu ze swoimi największymi konkurentami, nadal jest silniejszy niż średnio w 2019 r., co sugeruje dalsze możliwości osłabienia w porównaniu z innymi krajami z gospodarek wschodzących.

Ekonomiści twierdzą, że słabszy dolar i mocniejsze waluty lokalne powinny oznaczać, że inflacja pozostanie stosunkowo niska, co pozwoli bankom centralnym gospodarek wschodzących na utrzymanie niskich stóp procentowych.

Zmiana polityki Fed zapewni bankom centralnym krajów wschodzących chwilę wytchnienia, ponieważ różnice w stopach procentowych i ich implikacje walutowe odgrywają kluczową rolę w decyzjach dotyczących polityki pieniężnej – podsumował Tuuli McCully, szef ekonomii regionu Azji i Pacyfiku w Scotiabank z Singapuru.

Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here