Naga MarketsDolar słabnie względem głównych walut. Stan zdrowia Trumpa niejasnyDolar amerykański (USD) w poniedziałek kontynuuje deprecjację wskutek rynkowej niepewności związanej z sytuacją polityczną i gospodarczą w Stanach Zjednoczonych. Indeks dolara zniża się do 93,67 pkt. w trendzie spadkowym, który zniósł notowania waloru z dwumiesięcznego szczytu na 94,74 wyznaczonego jeszcze 25 września, czyli nieco ponad tydzień temu.

  • Stan zdrowia Donalda Trumpa poprawia się, jak twierdzi jego sztab jego lekarzy
  • Jednak niezależni eksperci bazując na publicznych obwieszczeniach uważają, że do jego wyzdrowienia jeszcze dłuższa droga
  • Spadek indeksu dolara nie wywołał wzrostu złota, które osunęło się poniżej bariery 1900 dol. za uncję

Dolar słabnie wskutek sytuacji w USA

Indeks dolara (DXY) w poniedziałek spada do do 93,67 pkt. tracąc 0,15% względem piątkowej ceny zamknięcia.

Dolar słabnie względem głównych walut. Stan zdrowia Trumpa niejasny
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Za deprecjację amerykańskiej waluty odpowiada przede wszystkim odpływ kapitału w kierunku aktyw “safe haven”, takich jak mp. metale szlachetne, w związku ze skomplikowaną sytuacją w Stanach Zjednoczonych.

Przede wszystkim, wiadomością ostatniego tygodnia jest zakażenie się koronawirusem przez Donalda Trumpa. Lekarze zajmujący się prezydentem USA podają sprzeczne informacje, a według tych najaktualniejszych potrzebował on chwilowego wsparcia tlenu oraz silnych leków.

Stan zdrowia Trumpa jest jednak raczej dobry, bowiem w niedzielę wieczorem opublikowane zostało nagranie, w którym prezydent osobiście podziękował za wsparcie ze strony sztabu medycznego oraz swoich wyborców. Trump wybrał się również na przejazd swoim opancerzony samochodem, aby pozdrowić zgromadzony tłum sympatyków.

Zespół lekarzy zajmujący się prezydentem USA stwierdził w niedzielę, że jego stan się poprawia i że może opuścić szpital już nawet w poniedziałek.

Zobacz również: Ropa na dłużej poniżej 40 dol. za baryłkę? Podaż surowca rośnie

Plus500

– W tym tygodniu nie zostanie opublikowane zbyt wiele makroekonomicznych wskaźników, zatem w centrum uwagi jest choroba Donalda Trumpa. Krąży wiele informacji na temat tego, jak poważny jest jego stan i w związku z tym uczestnikom rynku trudno jest podjąć decyzję. – zauważył Daisuke Uno, główny analityk rynkowy w Sumitomo Mitsui Bank.

– Trudno teraz przewidzieć zachowanie rynków, a pojawiają się pytania takie jak: czy Trump będzie mniej agresywny po swoim wyzdrowieniu oraz czy spodoba się to jego zwolennikom. Pytaniem jest także, czy jego ozdrowienie przysporzy mu nowych głosów. – stwierdził Rikiya Takebe, analityk rynkowy w Okasan Online Securities.

Dolar słabnie względem głównych walut. Stan zdrowia Trumpa niejasny
Notowania głównych par walutowych względem dolara. Źródło: finviz.com

 

W poniedziałek przed 11:00, wobec dolara zyskują niemal wszystkie główne waluty, oprócz jena. Kurs USD/JPY wzrasta o 0,33% do 105,66 jena.

Najsilniej wobec dolara aprecjonuje frank szwacarski, a kurs USD/CHF osunął się do 0,9176.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here