Naga Markets

Dolar słabnie przed wystąpieniem Powella. Dane mogą "nie mieć znaczenia"Amerykańska waluta kontynuuje spadek przed wieczornym wystąpieniem szefa FED, o którym trudno powiedzieć teraz, aby miało być “gołębie”. Wpływ na to mają m.in. gorsze odczyty makro – szacunki ADP dla rynku pracy wskazały zaledwie na 127 tys. etatów w sektorze prywatnym w listopadzie, a także regionalne dane z Chicago (w listopadzie zanurkowały do 37,2 pkt., co jest już dramatycznie niskim odczytem). Lepiej od prognoz wypadły dane nt. PKB za III kwartał, ale dla rynków to co działo się do końca września, to już historia. A bieżące dane mogą zacząć sygnalizować, że gospodarka hamuje szybciej, niż sądzono.

Dolar czeka na słowa szefa Fedu

Przed nami ważne dane ISM dla przemysłu jutro (szacunki PMI publikowane w zeszłym tygodniu były dość słabe), oraz wyliczenia Departamentu Pracy USA w piątek. Czy przemawiający dzisiaj o godz. 19:30 szef FED uwzględni to, że sytuacja gospodarcza może być bardziej dynamiczna niż sądził wcześniej i da sygnał do zbliżającego się pivotu w I półroczu 2023 r.? Trudno to ocenić, gdyż dotychczas Jerome Powell wypadał bardziej “jastrzębio”, niż można było tego oczekiwać.

Wykres tygodniowy FUSD
Wykres tygodniowy FUSD

Na razie jednak dolar słabnie na szerokim rynku, wyjątkiem jest tylko USDJPY. Na tygodniowym wykresie koszyka dolara widać jednak, że biała świeca nadal jakoś się broni, chociaż trudno jednoznacznie ocenić, czy jej pozytywna wymowa pozostanie taką do piątku.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Euro nie zaszkodziły dzisiaj dane o szacunkowej inflacji w strefie euro, która była niższa (10,0 proc. r/r). Niemniej EURUSD nie zdołał powrócić ponad 1,04 – szczyt wypadł przy 1,0399. W kontekście wystąpienia Powella o godz. 19:30 powinniśmy nastawić się na podwyższoną zmienność, chociaż ostateczna interpretacja dzisiejszego przekazu z FED może być trudna.

Redakcja poleca również:

Bossa


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKursy walut 30.11.2022 r. Dolar najsilniejszy względem złotego, euro i funt bez zmian
Następny artykułWIG20 zakończył sesję na poziomie wczorajszego zamknięcia. Rynek czeka na FED
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.