Naga Markets

Dolar słabnie, bo rynek widzi recesję w USASzacunkowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu stał się pretekstem do obserwowanej dzisiaj po południu przeceny dolara. Listopadowa wartość tego indeksu dla USA to 47,6 pkt., czyli znacznie poniżej spodziewanych 50,0 pkt. i 50,4 pkt. w październiku. Rejon 50 punktów to jednocześnie bariera, poniżej której przyjmuje się, że mamy do czynienia z kurczeniem się sektora.

Dolar osłabia się na szerokim rynku

Do tej pory to usługi były słabe (dzisiaj kolejny spadek do 46,1 pkt. z 47,8 pkt.), ale w tym momencie oba odczyty poniżej 50 pkt. zdają się zapowiadać podobne wskazania dla indeksów ISM na początku grudnia, które do tej pory cieszyły się większym zainteresowaniem.

Dla rynków sprawa wydaje się “prosta” – FED nie będzie mocno szarżował z podwyżkami stóp, jeżeli gospodarka zacznie za kilka miesięcy wchodzić w recesję. To teoretycznie podbija scenariusz pauzy w I kwartale 2023 r. i ewentualnych obniżek stóp w końcu 2023 r.

Inwestorzy zdają się nie brać pod uwagę komentarzy członków FED, którzy kategorycznie odrzucali scenariusz poluzowania polityki za kilkanaście miesięcy, a także nieraz wspominali, że recesja może być wsparciem dla scenariusza walki z inflacją, co oznaczałoby, że jest ona wkalkulowana w podwyżki stóp. Po prostu rynek wie lepiej, niż sam FED i już…

Wykres tygodniowy FUSD
Wykres tygodniowy FUSD

Dzisiaj o godz. 20:00 poznamy zapiski z posiedzenia FED z 2 listopada. Czy staną się one pretekstem do podbicia dolara, który teraz potaniał? Jutro i pojutrze aktywność inwestorów z USA będzie mocno ograniczona.

Na tygodniowym układzie dolara mamy spadkową świecę doji, ale na razie to dopiero połowa tygodnia. Dopiero zejście poniżej ostatniego dołka przy 105,15 pkt. byłoby negatywnym sygnałem.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

Na spekulacje wokół polityki FED mocno reaguje USDJPY. Linia trendu wzrostowego nie została jednak naruszona, a wskaźniki pozostają w pozytywnych układach.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGrupa STS: zysk netto w Q3 wzrósł o 65% rdr
Następny artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 23 listopada 2022 r.
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here