Naga Markets

We wrześniu inflacja w USA osłabła o czym w głównej mierze zdecydował spadek cen benzyny. Wskaźnik inflacji zasadniczej wyniósł 8,2 proc. co jest wynikiem o prawie jeden punkt procentowy niższy od szczytowego poziomu 9,1 proc. z czerwca.

Dolar powrócił do łask

Rezerwa Federalwna i tym samym rynek spoglądają na odczyt bazowy, który daje więcej informacji na temat tendencji wzrostu cen. Wynik 6,6 proc. daje nam 40 – letni szczyt. Jeśli wyłączylibyśmy również ceny aut (nowych, używanych oraz wypożyczanych), noclegów hotelowych oraz biletów lotniczych, które to kategorie wykazywały skrajne wahania z powodu pandemii, to wówczas wskaźnik pokazuje rosnącą tendencję w ostatnich miesiącach. Przed pandemią średni miesięczny wzrost wynosił 0,21 proc. Tym razem mamy wynik wskazujący 0,68 proc. To efekt wzrostu czynszów oraz cen usług pozostałych. Szczególny wpływ na inflację  mają rosnące koszty pracy.

Dzisiejsze dane potwierdzają obawy przedstawicieli Fed-u, że inflacja może się utrwalić na wysokich poziomach na dłużej niż jeszcze niedawno oczekiwano. W najbliższych miesiącach dynamika wzrostu cen będzie prawdopodobnie spadać ale nieznacznie i pozostanie zdecydowanie wyżej od celu Rezerwy Federalnej (2 proc., tu mowa o deflatorzez PCE) nawet jeśli ceny surowców energetyczny ustabilizują się.

Protokół z ostatniego posiedzenia FOMC odzwierciedla determinację Fed w dążeniu do przywrócenia kontroli nad inflacją. Aby to osiągnąć, polityka pieniężna musiałaby stać się “odpowiednio” restrykcyjna, a Fed musiałby utrzymać ten kierunek działania nawet w przypadku słabnącego rynku pracy. Dalsze znaczące podwyżki stóp są więc praktycznie pewne. Nadal oczekujemy kolejnej dużego ruchu w górę o 75 pb na posiedzeniu na początku listopada i zakładamy, że w tym roku górna granica dla federal funds rate będzie w okolicach 4,50-4,75 proc.


Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


XTB

Poprzedni artykułBitcoin runął poniżej 19 tys. dol. Kryptowaluty tracą w ślad za indeksami!
Następny artykułInflacja w USA presją na podwyżki stóp Fed. Siła dolara do końca 2022 roku
Łukasz Zembik
Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here