Dolar rośnie od 4 dni, a kurs euro, funta i franka pozostają w miejscu. Kursy walut 6 majaPolska złotówka od początku kwietnia utrzymuje się w tych samych przedziałach cenowych, a w stosunku do euro oraz franka konsolidacja trwa już niemal dwa miesiące. PLN jest ogólnie słaby, główni konkurenci walutowi nie potrafią jednak ustanowić nowych maksimów, a o głębszej korekcie też na razie nie ma mowy. W efekcie rynek przesuwa się bokiem wzbudzając coraz większe znudzenie wśród inwestorów.

  • Funt kosztuje 5,20 zł, frank szwajcarski 4,31 zł, euro 4,54 zł a, dolar amerykański 4,20 z
  • Dolar rośnie najsilniej do złotówki w trakcie środowej sesji i jest jednocześnie najsilniejszą z walut grupy G10
  • Indeks PLN w środę osuwa się o 0,06%, utrzymując się na wysokości kwietniowego wsparcia

Kurs dolara rośnie czwarty dzień z rzędu i pokonuje poziom 4,21 zł

Chociaż na początku tygodnia mówiono o chwilowym osłabieniu dolara, to czwarty dzień wzrostów z rzędu z pewnością wyklucza te spekulacje. W środę USD/PLN rośnie o 0,6% i pokonuje poziom 4,21 zł, testując jednocześnie opór z 24 kwietnia, który wyznacza maksima obecnej konsolidacji. W szerszej perspektywie technicznej na razie wiele nie ulega zmianie, jednak jeżeli dolar będzie kontynuował rajd na północ, to cena 4,25 zł wkrótce ponownie może stać się poziomem docelowym.

Kurs dolara do polskiego złotego na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com
Kurs dolara do polskiego złotego na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Dolar ogólnie pozostaje silny na rynku walutowym i w stosunku do ważonego koszyka walut również odbija (niezmiennie od początku tygodnia).

Kurs euro słabnie, polska złotówka jednak nadal słabsza

Umocnienie dolara oraz niekorzystne dane gospodarcze ze strefy euro powodują, że na rynkach międzynarodowych traci waluta eurozony. Para walutowa EUR/PLN chwilowo testowała w środę poziomy poniżej 4,53 zł, jednak ostatecznie szala rynkowa przechyla się na korzyść notowań euro, które zyskują 0,1%. Wzrost jest skromny, pokazuje jednak, że polski złoty nadal cierpi na brak zainteresowania po stronie kupujących.

Kurs euro w stosunku do złotówki. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro w stosunku do złotówki. Źródło: Tradingview.com

Frank szwajcarski nadal przesuwa się bokiem. Wąska konsolidacja trwa już od niemal dwóch miesięcy

Notowania franka szwajcarskiego rosną do polskiego złotego o 0,3%, jednak w perspektywie ostatnich kilkudziesięciu sesji nie zmienia to zbyt wiele, bo wykres nadal przesuwa się bokiem, korzystając ze wsparcia na wysokości 4,30 zł.

Kurs franka bez większych zmian od pierwszej połowy marca. Źródło: Tradingview.com
Kurs franka bez większych zmian od pierwszej połowy marca. Źródło: Tradingview.com

W momencie gdy frank uważany jest za walutę „bezpieczną”, ciężko oczekiwać, że w trakcie pandemii koronawirusa będzie silniej tracił na rzecz złotego. W efekcie obecne poziomy (lub wyższe) mogą utrzymywać się w dłuższej perspektywie.

Kurs funta ze skromnym zyskiem, walczy z 5,20 zł

Funt szterling jest niezaprzeczalnie najsłabiej rosnącą walutą do polskiego złotego w środę, a aprecjacja nie przekracza 0,01%. GBP/PLN nadal walczy jednak z ważną strefą oporu w okolicach 5,20 zł, podobnie jak euro i frank przesuwając się w wąskim kanale zmienności.

Kurs funta bez wyraźniejszych zmian od końca marca. Źródło: Tradingview.com
Kurs funta bez wyraźniejszych zmian od końca marca. Źródło: Tradingview.com

Sytuacja techniczna nie ulega zmianie i potwierdza stabilność złotówki na nowych poziomach. Czyżby inwestorzy musieli pogodzić się z nową rzeczywistością w zakresie wyceny polskiego złotego?

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here