Naga MarketsDolar pozostanie silny, rosnący kurs euro (EUR/USD) to wypadek przy pracy, uważa INGWydarzenia polityczne w Afganistanie mogą przyczynić się do ciągłego pogarszania się globalnego środowiska ryzyka w związku z Covid -19. Jest to jeden z powodów, dla których bezpieczny kurs dolara może znaleźć nowe wsparcie w tygodniu, w którym protokół z posiedzenia FOMC może podsycać jastrzębie oczekiwania wobec Fed, twierdzi analityk ING Francesco Pesole w poniedziałkowej nocie skierowanej do klientów.

  • Według analityka ING piątkowa wyprzedaż dolara była jedynie chwilową, a w tym tygodniu USD będzie znowu rósł
  • W efekcie, kurs euro (EUR/USD) nie powinien kontynuować wzrostów, a raczej oscylować w przedziale 1,17-1,18
  • W przypadku funta ING zakłada małe szanse na ruch w kierunku 1,40 dol., a na USD/CAD prognozuje zejście do 1.20 dol. przed końcem roku
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara: Wiele powodów, aby pozostać bykiem w najbliższym czasie

Wydarzenia geopolityczne w Afganistanie w weekend zdominowały światowe nagłówki, ale jest prawdopodobnie zbyt wcześnie, aby ocenić, jakie mogą być ich skutki dla rynku walutowego. Zazwyczaj napięcia geopolityczne napędzają ucieczkę w poszukiwaniu bezpieczeństwa i przynoszą korzyści bezpiecznym USD, JPY i CHF.Na razie wydarzenia te prawdopodobnie zaostrzają i tak już słaby apetyt na ryzyko, a JPY i USD rozpoczęły tydzień od mocnego uderzenia.

– Z dala od geopolityki, będzie to tydzień, w którym rynki będą uważnie śledzić protokół z posiedzenia FOMC z 28 lipca, szukając wskazówek co do tego, jak blisko, zdaniem decydentów, gospodarka USA znajduje się „postępu”, o którym mowa w ostatnich komunikatach, a także wskazówek co do tego, kiedy rozpocznie się proces taperingu – twierdzi Pesole.

Będzie to również tydzień, w którym dwa najbardziej jastrzębie banki centralne w G10 ogłoszą swoją politykę. RBNZ w Nowej Zelandii powinien – naszym zdaniem – podnieść stopy o 25 pb w środę, podczas gdy Norges Bank w Norwegii powinien ogłosić, że podniesie stopy we wrześniu.

Niemniej jednak, przy pełnej wycenie obu ruchów, NZD i NOK nadal muszą liczyć na pewną poprawę/stabilizację nastrojów ryzyka na świecie, aby zobaczyć jakieś istotne korzyści.

Na razie globalne środowisko ryzyka nadal musi radzić sobie z niepokojącymi informacjami, gdyż rozprzestrzenianie się wirusa Delta powoduje rekordowe dzienne przypadki zachorowań (a w niektórych przypadkach również hospitalizacji i zgonów) w wielu krajach. W Azji może nadal dochodzić do ponownej oceny oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego, ponieważ ogólnie niskie wskaźniki szczepień w porównaniu z gospodarkami zachodnimi zwiększają ryzyko wprowadzenia ścisłych środków ograniczających.

Słabe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Chinach, opublikowane dziś rano, nadal ciążą na nastrojach w regionie. Zdaniem ING poziom 6,50 w USD/CNY jest kluczowym punktem odniesienia dla oceny, czy rynki zdecydowanie przesuwają się w kierunku pesymistycznego spojrzenia.

invest

AUD pozostaje pod tym względem najbardziej wrażliwą walutą w G10, gdyż musi również absorbować negatywny wpływ spadających cen rudy żelaza i poważnego kryzysu Covid w Australii.

– W tej sytuacji spodziewamy się, że kurs dolara pozostanie w tym tygodniu w przeważającej mierze na lpusie, choć niektóre lokalne historie mogą nadal powodować dywergencję w obrębie G10 i EM. W kraju, mało dynamiczny kalendarz danych z USA nie powinien powodować dużych ruchów na rynku. Dziś głównym wydarzeniem będzie indeks Empire Manufacturing za sierpień, który zgodnie z oczekiwaniami ma spaść – twierdzi analityk ING.

Autor poleca również:

Notowania euro: Piątkowy rajd nie powinien być kontynuowany

Pesole jednocześnie wątpi, by piątkowy skok EUR/USD do poziomu 1,1800 był początkiem dłuższego rajdu. Nie tylko nadal spodziewa się pewnej presji na tę parę ze strony silnego dolara w krótkim terminie, ale również wydaje się, że EUR brakuje silnych byczych bodźców:

– Ultra-gołębie stanowisko EBC generuje wyraźną rozbieżność polityki z Fed, a jakakolwiek stabilizacja nastrojów – w połączeniu z otoczeniem FX o niskiej zmienności – może sprawić, że kurs euro ucierpi na swoim charakterze waluty finansującej, jeśli ponownie pojawi się zainteresowanie carry trades – uważa Pesole.

Ryzyko związane z EUR/USD pozostaje w tym tygodniu przechylone w dół i możemy zobaczyć powrót tej pary do dolnej połowy przedziału 1,1700-1,1800.

Sprawdź kurs euro do dolara (EUR/USD) na wykresie w czasie rzeczywistym:

Źródło: Tradingview.com

Kurs funta: Dane nadal będą testować optymizm Banku Anglii

To będzie obfity tydzień pod kątem danych z Wielkiej Brytanii (zatrudnienie, inflacja, sprzedaż detaliczna i PMI), a inwestorzy będą prawdopodobnie szukać wskazówek, które mogą wzmocnić (lub poddać w wątpliwość) stosunkowo optymistyczne prognozy Banku Anglii dotyczące wzrostu gospodarczego.

Większa siła kursu dolara mogłaby nadal ograniczać GBP/USD i zapobiec ruchowi w kierunku 1,4000, podczas gdy EUR/GBP może znaleźć się pod nową presją niedźwiedzi, jeśli dane z Wielkiej Brytanii pozostaną wspierające dla funta i powrócą poniżej 0,8500.

Sprawdź kurs funta do dolara (GBP/USD) na wykresie w czasie rzeczywistym:

Źródło: Tradingview.com

Kurs dolara kanadyjskiego: Wybory przedterminowe mogą być dobrą wiadomością dla loonie

Kanadyjczycy pójdą do urn 20 września, po tym jak premier Justin Trudeau przychylił się w niedzielę do wniosku o przyspieszone wybory. Trudeau stoi na czele rządu mniejszościowego od wyborów w 2019 r., ale jego partia odnotowała odbicie popularności podczas pandemii, a najnowsze sondaże sugerują, że może osiągnąć 170 miejsc w parlamencie potrzebnych do rządu większościowego podczas wrześniowych wyborów.

Powinna to być ogólnie dobra wiadomość dla kursu CAD, zwłaszcza jeśli inwestorzy oczekują, że Trudeau zapewni sobie większość w parlamencie, choć skala wpływu na FX nie powinna być bardzo znacząca.

Kanada już uchwaliła ogromne pakiety wsparcia fiskalnego od czasu uderzenia pandemii i może liczyć na najlepszy wskaźnik szczepień na świecie. Jednym z punktów, w którym rynki mogą dostrzec pozytywny wpływ uzyskania przez partię Trudeau pełnej większości jest kwestia rurociągów naftowych, gdyż obecni sojusznicy koalicji (Nowa Partia Demokratyczna) zdecydowanie sprzeciwiają się niektórym projektom rurociągów.

W krótszym terminie najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia w Kanadzie będą dane o inflacji za lipiec. O ile nie dojdzie do znacznego odchylenia od czerwcowego poziomu 3,1% (a zwłaszcza jeśli inflacja utrzyma się powyżej 3,0%), nie powinno to mieć większych reperkusji dla CAD, gdyż publikacja danych nie powinna istotnie zmienić planów Banku Kanady w zakresie ograniczania stymulacji.

– Nadal oczekujemy, że do końca roku zakończy się QE w Kanadzie, a USD/CAD będzie notowany w pobliżu 1,20 – podsumowuje analityk ING.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here