Naga Markets

Dolar pozostanie liderem w 2022 roku. Kursy walut (USD, GBP, CHF i JPY) oczami ScotiabankKurs dolara będzie kontynuował swoje umocnienie w 2022 roku w stosunku do większości konkurentów z gospodarek G10, a inflacja pozostanie głównym problemem banków centralnych na całym świecie, twierdzą analitycy Scotiabank. Opublikowali oni w tym tygodniu zaktualizowane prognozy dla kursów walut na koniec bieżącego roku oraz na dwa następne lata (2022-2023).

Kurs euro straci do dolara. Prognozy EUR/USD obniżone

Analitycy Scotiabanku zakładają, że w przyszłym roku kurs euro będzie stopniowo osuwał się względem dolara, osiągając ostatecznie pułap 1,10 dol. Ich pełny komentarz dostępny jest poniżej:„W całym horyzoncie projekcji obniżyliśmy nasze prognozy dla kursu euro, gdyż obecnie oczekuje się, że EBC jeszcze bardziej opóźni cykl zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Pierwsza podwyżka stóp procentowych przez Fed jest obecnie zaplanowana na II kwartał 2022 r., podczas gdy nie spodziewamy się zacieśnienia przez EBC przed końcem roku 2023. Oczekuje się również, że EBC zwiększy swój APP po wygaśnięciu PEPP w marcu.

W miarę jak Fed zaczyna podnosić stopy procentowe i zmniejszać wielkość swojego bilansu, EBC nadal będzie prowadził dużą ilość cotygodniowych zakupów obligacji, aby utrzymać rentowność obligacji w strefie euro na niskim poziomie. Ostatnia fala zakażeń w strefie euro i związane z nią restrykcje, jak również stale rosnące ceny energii będą wpływać negatywnie na gospodarkę bloku na początku 2022 r., pogłębiając niekorzystną sytuację gospodarczą EUR względem USD”

Dolar pozostanie liderem w 2022 roku. Kursy walut (USD, GBP, CHF i JPY) oczami Scotiabank
Kurs euro w dół do dolara

Kurs funta zależny od opóźnionej podwyżki stóp w wykonaniu Banku Anglii

Podobnie jak euro, również kurs funta ma tracić do dolara, spadając w okolice 1,32 na początku przyszłego roku, jednak sytuacja zacznie się odwracać w jego drugiej połowie. Wtedy GBP/USD ma wyjść w kierunku 1,34:

„Rozczarowujące posiedzenie BoE na początku listopada wywołało stałe straty GBP i spadek do poziomu 1,32. Po jastrzębich komentarzach Bailey’a i innych przedstawicieli BoE w październiku, rynki oczekiwały, że stopa bankowa zamknie się na poziomie 2021 r. w pobliżu 0,50% (około 40 punktów bazowych w podwyżkach) , a w lutym spodziewano się stopy na poziomie zbliżonym do 0,75%.

Obecnie, po schłodzeniu forward guidance przez Bailey’a i ryzyku związanym z omikronem, BoE prawdopodobnie poczeka do lutego z pierwszą podwyżką o 15 pb. Oczekiwaliśmy, że podwyżki pod koniec roku i przyzwoita przewaga nad Fed będą wspierać GBP w kierunku możliwego ponownego testu 1,40 w krótkim terminie.

Jednakże, po opóźnieniu podwyżek przez BoE (również prawdopodobnie ograniczonych do 90 punktów bazowych łącznie) i wcześniejszej podwyżce stóp przez Fed, nasza prognoza sugeruje obecnie, że GBP będzie miał trudności z osiągnięciem tego punktu”

Dolar pozostanie liderem w 2022 roku. Kursy walut (USD, GBP, CHF i JPY) oczami Scotiabank
Kurs funta z mieszaną prognozą

Kurs franka vs SNB: bank centralny gotowy blokować siłę CHF względem EUR

Jeżeli chodzi o parę walutową USD/CHF, to Scotiabank zakłada osunięcie do maksymalnie 0,92, a następnie odbicie w kierunku 0,95 do połowy przyszłego roku:

„Jastrzębie nastawienie Fed i obawy związane z omikronem osłabiły CHF z ponad sześcioletniego maksimum w stosunku do EUR podczas ostatnich notowań. Biorąc pod uwagę ogólną siłę szwajcarskiej waluty, inflacja w Szwajcarii była znacznie skromniejsza (1,5% w listopadzie) niż w większości krajów G10, a SNB ma zamiar utrzymać ultra-akomodacyjną politykę przez dłuższy czas, aby wesprzeć wzrost cen i zapobiec dalszemu umocnieniu CHF.

Różnice w kursie będą jednak głównie ciążyć na CHF w stosunku do USD, a nie do EUR, biorąc pod uwagę podobnie gołębie stanowisko EBC. Rynki wyceniają około 50 pb. podwyżek SNB do końca 2023 r. w porównaniu do 25 pb. ze strony EBC. SNB nie interweniował istotnie na rynkach, ale uważamy, że jest gotowy do działania, gdy EUR i CHF zbliżą się do parytetu”

Dolar pozostanie liderem w 2022 roku. Kursy walut (USD, GBP, CHF i JPY) oczami Scotiabank
Kurs franka również odda pola dolarowi

Kurs jena pod presją przez dywergencję polityk BoJ i Fedu

Jastrzębi Fed oraz gołębi Bank Japonii (BoJ) mają sprawić, że USD/JPY nie zatrzyma swoich wzrostów. Dlatego też analitycy Scotiabank w przypadku tej pary walutowej celują w poziom 115:

„Sentyment związany z utratą ryzyka w związku z rosnącą globalną epidemią Covid, która obniżyła rentowności w USA i zwiększyła popyt na bezpiecznie przystanie, zapobiegł dalszemu osłabieniu JPY powyżej 115. Oczekujemy, że spadek JPY zostanie wkrótce wznowiony w związku z wyraźną rozbieżnością między BoJ a Fed, gdyż Fed przyspiesza tempo ograniczania aktywności i podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku, podczas gdy BoJ nie powinien istotnie zmienić polityki przed 2024 r.

Obecnie prognozujemy, że USD/JPY osiągnie poziom 118 pod koniec 2022 roku. BoJ może wkrótce ograniczyć skup aktywów i ewentualnie zmienić swoją politykę w stosunku do ustawień awaryjnych, ale jego stanowisko pozostanie skrajnie gołębie w nadchodzących latach, a inflacja nie osiągnie w najbliższym czasie celu 2%. Poprawa warunków handlowych Japonii w nadchodzących kwartałach powinna zrównoważyć słabość związaną z monopolami”

Dolar pozostanie liderem w 2022 roku. Kursy walut (USD, GBP, CHF i JPY) oczami Scotiabank
Kurs jena mocno w dół względem amerykańskiego dolara

Przyszłe kursy walut według Scotiabanku

Poniżej tabela prezentująca prognozowane kursy walut według analityków Scotiabank na dwa przyszłe lata:

Dolar pozostanie liderem w 2022 roku. Kursy walut (USD, GBP, CHF i JPY) oczami Scotiabank
Źródło: Scotiabank

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw kghm | dino cena akcji | kurs kryptowalut | amica akcje wykres | jsw akcje kupno | cena kryptowalut | wirtualna polska akcje kupno |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykułBitcoin (BTC) może odejść w zapomnienie, uważa czołowy naukowiec
Następny artykułBank ING niedźwiedzio nastawiony do EUR/USD. Kurs euro po 1,10 na koniec 2022 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here