Naga MarketsDolar pozostaje słaby, kurs funta umacnia się na rocznych szczytachDolar amerykański jest słaby, ale przede wszystkim względem głównych walut – prym niezmiennie wiedzie funt szterling. Rynki wschodzące nie przyciągają kapitału w obliczu korekty na rynkach akcji i turbulencji w notowaniach obligacji skarbowych.

Kurs funta najmocniejszy od roku. GBP/PLN mocno w górę

Kurs EUR/PLN podbił powyżej 4,50 i znajduje się praktycznie najwyżej w tym miesiącu. Choć w obecnym środowisku rośnie ryzyko dalszego wzrostu w kierunku 4,55, to nie widzimy pola do znacznego osłabienia naszej waluty i zakładamy, że w okolicy 4,51 powinien aktywizować się popyt na złotego. Kurs dolara ustabilizował się w okolicy 3,71. Ubiegłotygodniowy wyskok w kierunku 3,75 postrzegamy jako jednorazowy i negatywnie patrzymy na położenie amerykańskiej waluty. Więcej na ten temat m.in. w analizie dotyczącej zagadnienia reflacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs funta

Nieprzerwanie zyskuje funt szterling: GBP/PLN przekracza 5,25. Inwestorzy przychylnie patrzą na brytyjską walutę dzięki szybkiemu przebiegowi programu szczepień w Wielkiej Brytanii i wyraźnej poprawie sytuacji epidemicznej. Szczepionkę przyjęło już ponad 27 proc. populacji, a tygodniowa średnia liczby nowych przypadków jest o 80 proc. poniżej poziomu z pierwszej połowy stycznia. Daje to widoki na relatywnie szybkie otwarcie brytyjskiej gospodarki. Warto jednak odnotować, że rajd funta może wyhamować, gdyż kurs GBP/USD zbliżył się do szczytów z wiosny 2018 r., co może sprzyjać korekcie potężnych wzrostów. Od początku roku brytyjska waluta zyskała wszak ponad 3 proc. względem złotego, euro czy dolara.

Podatki ważniejsze od szefa Fed

Wtorkowe wystąpienie w Kongresie Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, uspokoiło nieco rynki. Niestety jedynie przejściowo. Przede wszystkim słowa szefa Fed pozwoliły na odbicie na Wall Street. Należy jednak zastrzec, że na sesji azjatyckiej znów na pierwszy plan wyszła awersja do ryzyka, która objawia się mocnymi zniżkami na giełdach w Tokio, Szanghaju, Seulu czy Hongkongu. Nastrojom w Azji mocno zaciążyły zapowiedzi podwyżki opłat skarbowych związanych z obrotem giełdowym na ostatnim z wymienionych rynków, co wywołało paniczną reakcję inwestorów z Państwa Środka, sprzedali oni akcje o rekordowej wartości przekraczającej 2,5 mld dolarów.

Giełda w Hongkongu

Otoczenie inwestycyjne pozostaje zatem zmienne, chimeryczne, niesprzyjające złotemu i szerzej napływom kapitału na rynki z katalogu emerging markets pomimo spadającej liczby zakażeń w USA i postępowi programu szczepień. Reakcja inwestorów na wydarzenia na Dalekim Wschodzie będzie bardzo wymownym testem. Za prawdopodobny scenariusz należy przyjąć wygaszenie awersji do ryzyka. Jednak rynki wschodzące nie powinny być w stanie przyciągać szerokiego strumienia kapitału bezpośrednio po ustabilizowaniu się sytuacji na giełdach gospodarek rozwiniętych. Turbulencje na rynkach obligacji skarbowych zasiały bowiem na tyle silne wątpliwości, że uczestnicy rynku powinni zachować ostrożność.

Bankierzy centralni obstają przy swoim

Szef Fed podkreślał w Senacie USA, że pomimo możliwości osiągnięcia około 6-procentowej dynamiki PKB gospodarka znajduje się bardzo daleko od stanu zbieżnego z mandatem Fed. W rezultacie władze monetarne będą cierpliwie trwać w ultrałagodnej polityce. Zapewniał również, że zostaną wykorzystane wszystkie dostępne narzędzia, które mogą przełożyć się na maksymalne wsparcie koniunktury wychodzącej z covidowego załamania. Stanowisko to jest zbieżne zarówno z oczekiwaniami, jak również z ostatnimi wypowiedziami szerszego grona decydentów.

Dolar a rynek długu

Dziś na tapecie – przy braku pierwszoplanowych danych makro – znajdą się wystąpienia Richarda Claridy i Lael Brainard. Nadal waży się, czy rynki dadzą się pokierować sygnałom z banków centralnych, czy będą kontestować narrację władz monetarnych. Zakładamy, że swoiste przeciąganie liny nie powinno doprowadzić do gigantycznej wyprzedaży na rynku obligacji, a turbulencje, które wywołuje ostatni wzrost rentowności, powinny okazać się przejściowe.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here