Naga MarketsDolar pozostaje relatywnie silny, kurs funta traci w środę po danych inflacyjnych z UKMamy nastrój wyczekiwania na kluczowe wydarzenie, jakim będzie uroczyste podpisanie po południu (godz. 17:30) w Białym Domu umowy handlowej pomiędzy USA, a Chinami (tzw. porozumienia „Pierwszej Fazy”). W efekcie zmiany są niewielkie, choć relatywnie silny pozostaje dolar, ale najmocniejsze są JPY i CHF, czyli tzw. bezpieczne przystanie. To sygnał, że inwestorzy raczej nie spodziewają się jakichś nowych, przełomowych informacji nt. szczegółów porozumienia. 


Wczoraj pojawiła się plotka, jakoby zakładana w umowie obniżka ceł dla produktów z Chin o wartości 125 mld USD, miała mieć miejsce później, czyli w momencie, kiedy to Chińczycy będą pierwsi wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Dodatkowo Amerykanie mieli powiedzieć, że nie mają w planach dalszej redukcji ceł w innych obszarach, o co w ostatnich miesiącach tak zabiegali Chińczycy.

Wśród walut G-10 uwagę zwraca słabość walut Antypodów – AUD i NZD, co można próbować powiązać z wątkiem chińskim (tracić zaczął juan), ale i też lokalnymi tematami (obawy o cięcie stóp przez RBA na początku lutego). Stabilnie po wczorajszym podbiciu zachowywał się funt, chociaż dane inflacyjne doprowadziły do jego deprecjacji. Stabilnie zachowuje się też euro – roczne szacunki PKB dla Niemiec (za 2019 r.) wypadły zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów.

Kurs funta powraca pod 1,30 USD po słabych danych o inflacji

Dane o grudniowej inflacji konsumenckiej (CPI) wypadły wyraźnie poniżej szacunków, co tylko podbija scenariusz cięcia stóp procentowych, być może już na posiedzeniu Banku Anglii zaplanowanym na 30 stycznia. Kurs GBPUSD wymazuje wczorajsze podbicie i wraca poniżej 1,30. Rośnie prawdopodobieństwo zmierzenia się z kluczową strefą wsparcia 1,2900-1,2925 w ciągu kolejnych dni i próby jej złamania (gdyby piątkowe dane o grudniowej dynamice sprzedaży detalicznej też wypadły słabo).

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here