Naga Markets

Dolar pozostaje niezagrożony jako główna waluta międzynarodowa, ocenia Moody'sMimo niedawnych wyzwań i nadchodzącej zmiany w kierunku bardziej zróżnicowanego globalnego systemu walutowego, dominacja dolara amerykańskiego w międzynarodowym handlu i finansach ma potrwać jeszcze przez kilka dekad – stwierdziło w czwartek Moody’s Investor Service.

  • Udział dolara w oficjalnych rezerwach walutowych spadł do 20-letniego minimum, wynosząc 58% w ostatnim kwartale 2022 roku
  • Według Moody’s, na chwilę obecną nie ma realnych alternatyw, które mogłyby zastąpić dolara
  • Kolejna runda negocjacji między Białym Domem a przedstawicielami Partii Republikańskiej przyniosły pewne postępy w kwestii podniesienia obecnego limitu zadłużenia
  • Więcej ciekawych i interesujących artykułów znajdziesz na Comparic.pl

Miejsce dolara w światowej gospodarce pozostaje niezagrożone

W ostatnich latach, a zwłaszcza miesiącach rozpoczęły się spekulacje dotyczące upadku dominacji dolara, ze względu na zmniejszanie się udziału USD w rezerwach banków centralnych, narastające globalne konflikty geopolityczne oraz wzrastającą rywalizacje polityczną w Stanach Zjednoczonych. Jednak według Moody’s, na chwilę obecną nie ma realnych alternatyw, które mogłyby go zastąpić.







Agencja ratingowa ostrzega, że największe natychmiastowe zagrożenie dla pozycji dolara może pochodzić od błędów politycznych amerykańskich władz, które mogą podważyć zaufanie, na przykład poprzez niespłacenie swoich długów.


AVA TradePartnerem portalu Comparic.pl jest AVA Trade  broker oferujący handel CFD na waluty, akcje, towary, kryptowaluty, indeksy i opcje. AvaTrade dostarcza szeroką gamę platform dla traderów na każdym poziomie zaawansowania.

Poznaj możliwości oferowane przez AvaTrade

Kolejna runda negocjacji między Białym Domem a przedstawicielami Partii Republikańskiej przyniosły pewne postępy w kwestii podniesienia obecnego limitu zadłużenia rządu, wynoszącego obecnie 31,4 biliona dolarów, poinformował Kevin McCarthy. Warto podkreślić, że rozmowy odbywają się w obliczu drastycznych ostrzeżeń Departamentu Skarbu, że bez porozumienia rząd może nie być w stanie pokryć wszystkich swoich zobowiązań finansowych już 1 czerwca, co groziłoby ekonomicznie katastrofalnym niewypłacalnością.

To wszystko dzieje się w sytuacji, kiedy udział dolara w oficjalnych rezerwach walutowych spadł do 20-letniego minimum, wynosząc 58% w ostatnim kwartale 2022 roku, co stanowi znaczny spadek z około 78% na początku nowego tysiąclecia, jak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Polecamy również: Ray Dalio sugeruje, że obecny system finansowy jest zepsuty i wymaga poważnej reformy

Chociaż Moody’s przewiduje dalsze spadki udziału dolara w rezerwach, agencja uważa, że jego bezpośredni konkurenci, a mianowicie euro i renminbi, będą miały trudności, aby szybko przejąć podstawowe cechy dolara. Do których należą wielkość i przejrzystość gospodarki USA oraz solidność i szerokość rynku USA.

W czwartek indeks dolara, który ocenia siłę amerykańskiej waluty wobec sześciu jej głównych konkurentów, wzrósł o 0,4%, osiągając dwumiesięczny szczyt na poziomie 104,25.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












Poprzedni artykułPo sesji: ryzyko przełamania linii bessy na USD/PLN. Kurs złota w kluczowym miejscu. EUR/USD przy 1,07 a GBP/USD łamie ważne wsparcie
Następny artykułPiątkowe kursy walut dolar, funt, frank i euro, 26 maja 2023 r.
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem