Naga MarketsDolar pozostaje kluczem w relacji EUR/USD, słabość euroCzy piątkowa zwyżka indeksów na Wall Street odzwierciedla optymizm rynków wobec czeków prezydenta Bidena, które w najbliższych tygodniach trafią do Amerykanów i jeszcze bardziej podbiją wskaźniki konsumpcji? Czy też może jest tylko odreagowaniem nadmiernego przerysowania z poprzednich dni?

Dolar nadal silny, rynki mogą zacząć korygować nadmierne przerysowania tendencji

Szef FED dał do zrozumienia w czwartek, że rynki muszą radzić sobie same i paradoksalnie inwestorzy uznali, że jest tanio? A może piątkowy ruch w górę był przereagowaniem, które zostało skorygowane już podczas poniedziałkowego handlu w Azji? Pytań jest wiele, a odpowiedzi jeszcze więcej. W każdym razie rynki akcji próbują już szukać nowego poziomu równowagi i zdają się ignorować to, co dzieje się na rynku długu. Skoro zdaniem członków FED jest to oznaka “nowej normalności”, to dlaczego aż tak sie tym przejmować? Byłbym jednak daleki od tego, że można ten wątek już zupełnie odstawić na boczny tor. W tym tygodniu mamy dane nt. inflacji CPI za luty w środę, oraz kilka ważnych aukcji na rynku pierwotnym w drugiej połowie tygodnia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mogą one dać preteksty do dalszego podbicia rentowności amerykańskich obligacji, choć nie muszą. Teoretycznie rynki mogą próbować wymusić na FED, jakieś konkretne działania (posiedzenie mamy 16-17 marca), ale konsekwentny przekaz ze strony przedstawicieli tej instytucji, że nie ma konieczności stosowania awaryjnych rozwiązań, może powodować, że taka gra byłaby nazbyt ryzykowna. Reasumując – jeżeli najpóźniej w drugiej połowie tygodnia rentowności amerykańskich obligacji zaczną spadać, to może dać to impuls do korekty na dolarze.

Niemniej już wcześniej rynki mogą zacząć korygować nadmierne przerysowania obserwowanych w ostatnich dniach tendencji. Przykładem może być sytuacja na EURUSD, gdzie uwagę zwraca duży pesymizm wokół euro. Tymczasem raczej wydaje się być mało prawdopodobne, aby czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego miało przynieść jakieś zaskakujące “gołębie” akcenty. I tak mimo opóźnień w programie szczepień, decydenci raczej podtrzymają optymistyczne prognozy ożywienia gospodarki w II połowie roku.

Notowania EURUSD naruszyły dolne ograniczenie kanału spadkowego schodząc dzisiaj do 1,1864. Czy jest ono wiążące? Czy też rejon 1,1880 został złamany tylko chwilowo? Z oceną warto będzie zaczekać do końca dnia. Rynek może reagować nazbyt pesymistycznie na sytuację pandemiczno-szczepionkową w strefie euro, a także wcześniejszą narrację ze strony członków Europejskiego Banku Centralnego. Opublikowany dzisiaj o godz. 10:30 indeks nastrojów Sentix wskazał na wzrost optymizmu wśród ankietowanych analityków – w lutym wskaźnik skoczył do 5,0 pkt. przy prognozie na poziomie 1,4 pkt. To sygnał, że obecne problemy warto potraktować jako przejściowe.

Wykres dzienny EURUSD

Oczywiście kluczem w relacji EURUSD pozostaje dolar, ale nie zmienia to faktu, że rynek mógł przereagować słabość euro. W przypadku odbicia potencjalny opór to okolice dawnego dołka z początku lutego przy 1,1950.

Kurs USD/JPY – problemy z wybiciem piątkowego szczytu?

W poprzednim wpisie zwracałem już uwagę, że rynek USDJPY to już hiperbola. Wspominałem jednak o jego dużym uzależnieniu od tego, co dzieje się wokół rentowności amerykańskich obligacji. Ale i też dałem do zrozumienia, że USDJPY może pełnić rolę tzw. sygnalisty dla tendencji na innych rynkach. I myślę, że warto dzisiaj do tego wrócić.

Wykres dzienny USDJPY

Dzisiaj uwagę zwraca fakt brak naruszenia piątkowego szczytu przy 108,63. Im dłużej rynek będzie się z tym ociągał, tym większe będzie ryzyko pojawienia się korekty, która może być gwałtowna. Na rekordowo wysokich poziomach (86 pkt.) jest dzienny oscylator RSI9.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ropa brent notowania | kurs pkn orlen | nasdaq notowania | gielda forum | notowania s&p 500 |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here