Naga MarketsDolar powraca do spadków. Kurs funta (GBP/USD) i euro (EUR/USD) nie do zatrzymania?Biorąc pod uwagę wyraźny optymizm na rynkach akcji, który wiąże się z inauguracją prezydentury Bidena (choć ona tylko pretekstem tłumaczącym i tak znany od dawna schemat pompowania wycen dzięki stymulacji monetarnej, a teraz być może i fiskalnej), to na walutach nadmiernych emocji nie ma. Teoretycznie powracamy do trendu spadkowego na dolarze, jaki dominował wcześniej, ale bez większej zmienności. Czy jest to zapowiedź tego, co może nas czekać za dwa, trzy miesiące?

Kurs funta (GBP/USD) – nic nie zatrzyma funta?

Wczoraj rano rynek dostał “jastrzębi” przekaz od głównego ekonomisty Banku Anglii, który potwierdza to, co widać od pewnego czasu – siłę skrzydła tych członków banku centralnego, którzy nie widzą miejsca do dyskusji nad luzowaniem. Myślenie Andy Haldane’a idzie dalej i sprowadza się do tego, że BOE nie powinien kopiować schematu FED i być bardziej elastycznym, jeżeli inflacja zacznie się podnosić. Problem jednak w tym, że może to prowadzić do nazbyt silnego funta, który podkopie ożywienie gospodarcze i też…inflację (bo taki jest schemat przy mocnej walucie). Tym samym wczoraj nieoczekiwanie inwestorzy otrzymali jeszcze słowa ze strony szefa Banku Anglii, w których powtórzył on, że w zasadzie nie widzi przestrzeni do wprowadzania ujemnych stóp procentowych, ale taka opcja powinna pozostać w instrumentarium banku. To wprowadziło pewną konsternację i funt się cofnął, gdyż wcześniej Andrew Bailey twardo odrzucał taki scenariusz. Być może, zatem chodzi bardziej o to, aby nie dawać rynkom pretekstu do nadmiernego umocnienia funta.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wykres dzienny GBPUSD

 

Problem jednak w tym, że mleko się rozlało. Spekulanci podchwycili temat. Technicznie mamy dzisiaj drugie wybicie ponad 1,37 i wydaje się, że już trwałe. W zwyżkach może pomagać też słaby dolar na głównych relacjach, będący odbiciem powrotu do globalnego trybu risk-on.

Kurs euro (EUR/USD) – potencjalne ryzyka są już w cenach

EURUSD nieco przespał osłabienie dolara z ostatnich dni wiązane z powrotem globalnego risk-on.

Wykres dzienny EURUSD

Technicznie EURUSD stoi przed szansą nadrobienia ostatnich dni, czyli ruchu w górę. Ważne będzie zachowanie się wokół okolic 1,2150, skąd zawróciliśmy wczoraj, ale kluczowy rejon to poziom 1,2176. Jego wybicie będzie sygnałem średnioterminowego powrotu do zwyżek i prędzej, czy później testowania tegorocznego szczytu przy 1,2348.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here