Naga Markets

Dolar powraca do spadków. Kurs EUR/USD wybija powyżej 1,04 Po poniedziałkowym odreagowaniu słabości dolara z końca ubiegłego tygodnia, wtorek przynosi powrót jego przeceny. Pozytywne nastroje widać na europejskich giełdach, chociaż wczoraj Wall Street zakończyła handel lekkimi spadkami. Nie przeszkodziły w tym też nieco gorsze odczyty makro z Chin za październik dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz inwestycji w aglomeracjach, co wytłumaczono problemami z COVID.

Dolar znów traci na wartości

Czy, zatem dzisiejszy powrót do słabości dolara jest krótki, a amerykańska waluta jest już w średnim terminie nazbyt tania? Wczoraj rynki podchwyciły słowa Lael Brainard z zarządu FED, która przyznała, że nadszedł czas, aby spowolnić tempo podwyżek stóp procentowych. Ale zignorowały to co było dalej – Brainard słusznie zauważyła, że bank centralny zrobił już wiele, ale jeszcze przed nim wiele pracy, aby sprowadzić inflację do celu. Wprawdzie kilkanaście godzin wcześniej “jastrzębi” Christopher Waller ubrał tę myśl bardziej dosadnie, ale generalnie rynki zdają się “zapominać” to, że spowolnienie tempa podwyżek nie oznacza jeszcze zapowiedzi ich rychłego wygaszenia – nie można tego wycenić na bazie jednego odczytu CPI, tylko całej serii danych. Ale na razie rynki uparcie rozgrywają swój listopadowy pivot, w efekcie w “gołębim” tonie zinterpretowano też słowa innego członka FED, Michaela Barra.

Dzisiaj w kalendarzu mamy wystąpienia kolejnych przedstawicieli Rezerwy – Harkera, Cooka i ponownie Barra. Poza tym uwagę zwrócą dane ZEW z Niemiec, PKB ze strefy euro, oraz inflacja PPI i indeks NY FED Mfg. z USA.

W gronie najsilniejszych walut są dzisiaj korony skandynawskie, waluty Antypodów, oraz euro. Minutki po posiedzeniu RBA pokazały, że decydenci są otwarci na różne opcje (zarówno zwiększenie, jak i zmniejszenie tempa podwyżek). W przestrzeni G-10 najmniej zyskuje jen, gdyż opublikowane dane nt. PKB za III kwartał w Japonii zaskoczyły ujemną dynamiką, co może sygnalizować usztywnienie “gołębiego” stanowiska przez Bank Japonii.


Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


XTB
Poprzedni artykułCeny ropy znów mocno tracą. Po ubiegłotygodniowym przebłysku optymizmu nie ma już śladu
Następny artykułIchimoku w czasach kryzysu – Webinary z Grzegorzem Moskwą
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here