Naga Marketstrendzie. Na dzisiaj jednak można wskazać już poziomy, które powinny być dla nas swego rodzaju wskaźnikami dalszego kierunku trendu. Jakie to poziomy i co ich test lub pokonanie powinien wskazywać ? Ważnym oporem są dla mnie okolice 1,1730 i już samo osiągnięcie tego poziomu w perspektywie najbliższych dni byłoby dla mnie sygnałem powrotu do scenariusza wzrostowego. Potwierdzeniem byłoby oczywiście pokonanie tego oporu, co w pierwszym impulsie powinno dać ruch do strefy 1,1840-1,1870. Moim zdaniem już sam test okolic 1,1730 może być okazją do uruchomienia kierunkowych robotów inwestycyjnych w Exerii, aby w taki sposób wykorzystać zbliżające się wzrosty kursu omawianej pary. Drugi poziom wskaźnikowy, to moim zdaniem minima z ubiegłego piątku znajdujące się na 1,1622. Już naruszenie tego poziomu byłoby dla mnie sygnałem pro spadkowym i otwierałoby drogę co najmniej do okolic 1,1540, gdzie widzę kolejne, bardzo ważne wsparcia. Jak z powyższego opisu wynika test 1,1622 może być okazją do uruchomienia robotów z Exerii nastawionych na trend spadkowy, co powinno być wygodnym sposobem wykorzystania osłabienia euro względem dolara. Moim zdaniem ze względu na stosunkowo mniejszy potencjał, w takim przypadku można korzystać z robotów na danych 1 lub 5 czy 15 minutowych. Inwestorzy respektujący ważne wsparcia przy zbliżaniu do 1,1540 mogą w tych okolicach  wyłączyć takie mechaniczne strategie inwestycyjne.

Podsumowując, sytuacja techniczna eurodolara w minionym tygodniu dość istotnie się skomplikowała, a tym samym warto obecnie czekać nieco z boku na kolejny ruch tego rynku, co jak opisywałem wyżej, powinno wskazać dalszy kierunek trendu.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1622 1,1730
Istotny 1,1540 1,1850

 

USD/CAD

Scenariusz z kontynuacją spadków, który wskazywałem w poprzednim raporcie był na rynku USD/CAD realizowany i póki co ruch w dół zatrzymał się na wewnętrznej linii kanału wzrostowego. Widać to dobrze na drugim z powyższych wykresów. Jak na razie modelowe cele (1,2980-1,2905) nie zostały zatem osiągnięte, a tym samym do oglądanego pod koniec tygodnia odbicia podchodziłbym dość ostrożnie. Oznacza to, że bardziej prawdopodobny wydaje się jeszcze jeden ruch w dół aniżeli kontynuacja trendu wzrostowego już z obecnych poziomów cenowych, który to trend na tej parze oglądamy od września 2017 roku. Co zmieniłoby te założenia ? Dla mnie ruch co najmniej do okolic 1,32 z obecnych poziomów cenowych. Co byłoby sygnałem kontynuacji spadków ? Dla mnie spadek poniżej 1,3035, gdzie widzę najbliższe, lokalne wsparcia. Co zatem można zrobić na omawianym rynku w ciągu najbliższych dni ? Moim zdaniem można uruchomić roboty z Exerii nastawione na trend spadkowy (na danych o kumulacji 1 lub 5 min) po pokonaniu wsparcia na 1,3035 i wyłączyć je przy osiąganiu 1,2980. Z drugiej strony warto szukać okazji do gry na wzrosty albo po teście wymienionej na wstępie strefy wsparć (1,2980-1,2905) lub po pokonaniu 1,320.

         USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3035 1,3120
Istotny 1,2980 1,3200

 

 

GBP/USD

Pomimo względnej siły popularnego „kabla”, którą widzieliśmy przez większość minionego tygodnia, fala gwałtownej przeceny spowodowana umacniającym się dolarem nie ominęła tej pary na ostatnich dwóch sesjach. Na danych krótkoterminowych ten ruch w dół wygląda na impuls spadkowy, a to sugeruje korektę wzrostową w krótkim terminie (rozpoczęła się w miniony piątek) oraz po niej jeszcze jedną falę w dół w perspektywie kilku sesji. To obecne odbicie może ponieść kurs GBP/USD do okolic 1,3166, gdzie będzie się rozstrzygać dalszy, krótkoterminowy trend tej pary. Dla mnie, modelowo celem dla rozpoczętej w miniony czwartek korekty powinna być strefa 1,3060-1,3030 i w jej obrębie oczekiwałbym zdecydowanego uaktywnienia strony popytowej. Inwestorzy, dla których ww. scenariusz jest wariantem bazowym mogą przy zbliżaniu się kursu GBP/USD do ww. wsparć uruchomić jednego z robotów inwestycyjnych nastawionych na trend wzrostowy. Roboty takie znajdują się w platformie Exeria. Jeśli od tych wsparć nastąpi  kontynuacja trendu wzrostowego, to potencjał takiego ruchu w pierwszej fazie szacuję na okolice 1,3240. Na tym poziomie znajdują się ważne opory, których geneza została pokazana na drugim z powyższych wykresów.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3084 1,3166
Istotny 1,3035 1,3240

 

USD/JPY

Głębokie wejście czy też nawet naruszenie strefy wsparć i dość rachityczne reakcje strony popytowej, to krótki opis zachowania rynku USD/JPY z minionego tygodnia. Niestety słaba reakcja na test ważnych wsparć nie jest bynajmniej pro wzrostowym sygnałem i jeśli na najbliższych sesjach nie nastąpi jakaś wyraźna zmiana sentymentu, to obawiałbym się pogłębienia spadków tej pary być może po jakimś ruchu korekcyjnym. Faktem świadczącym o korekcyjnym charakterze rodzącego się odbicia może być impulsowa struktura oglądanych od 19 lipca spadków. Przy takiej interpretacji wszystkie, ewentualne ruchu wzrostowe nie przekraczające 112,20 można będzie traktować jako korektę. Dla mnie dopiero wyższe poziomy cenowe mogłyby przywrócić wariant wzrostowy dla tej pary. Z drugiej strony co powinno stać się na omawianej parze jeśli minima z ubiegłego tygodnia (110,60) zostałyby pokonane ? Moim zdaniem jeśli odbyłoby się to po większym, wzrostowym odbiciu, droga do strefy wsparć rozpoczynającej się na 108,10 (patrz drugi z powyższych wykresów) mogłaby zostać otwarta. Zważywszy na techniczny obraz indeksu dolarowego oraz indeksu jena, szanse na realizację takiego wariantu zaczęły w ostatnich dniach wyraźnie rosnąć. Moim zdaniem jeśli w najbliższych dniach kurs USD/JPY odbiłby do okolic co najmniej 111,70 można próbować uruchamiać roboty inwestycyjne z Exerii nastawione na trend spadkowy. Jeśli wzrosty byłyby kontynuowany, roboty pozostawać będą poza rynkiem. Jeżeli wzrośniemy ponad 112,20 można je wyłączyć, gdyż jak pisałem wyżej, scenariusz spadkowy stałby się wówczas mniej prawdopodobny. W przypadku kiedy rynek po dotarciu do okolic 111,70 zacząłby spadać, to potencjał ruchu w okolicach 300 pipsów wydaje się być łakomym kąskiem dla inwestorów szukających znaczących ruchów na rynkach. W ramach podsumowania działania robota nastawionego na trend wzrostowy, o którym pisałem w minionym tygodniu, to wygenerował on w ramach ostatnich pięciu dni 5 transakcji zakończonych sumarycznie na -50 pipsów (robot na danych 15 min). Należy pamiętać jednak, że nie było trendu wzorstowego, robot był typowo trendowy, a na rynku panował trend boczny, czyli najgorszy dla strategii nastawionych na mocne ruchy. Sytuacja po stronie wyników powinna się znacząco zmienić jeśli takowy mocny trend wystąpi.

Podsumowując, obecna sytuacja pary USD/JPY zaczyna moim zdaniem ewoluować w kierunku scenariusza spadkowego i taki jest dla mnie wariant preferowany, dla którego poziomem obrony są okolice 112,20.

 USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 110,60 111,90
Istotny 108,10 112,20


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here