Naga MarketsKurs dolara (DXY) stracił najmocniej od 2011 r. Jedna wiadomość może bardzo wesprzeć USDLipiec okazał się fatalnym miesiącem dla dolara amerykańskiegoGreenback stracił w koszyku walut indeksu DXY ponad 4 proc., najwięcej od 2011 roku. Wcześniej, w marcu byliśmy natomiast świadkami silnych wzrostów USD, jednakże wtedy koronawirus nie zaatakował jeszcze USA. Niekontrolowany przyrost zachorowań na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych pokazuje słabą skuteczność reakcji na pandemię i wywołuje obawy o trwałe szkody dla tamtejszej gospodarki.

  • Dolar reaguje na skuteczność USA w walce z pandemią koronawirusa
  • Dobre wiadomości na temat kontrolowania choroby mogą umocnić USD
  • Zagrożenia geopolityczne także mogą pozytywnie wpłynąć na siłę dolara

Kontrolowanie koronawirusa w USA odbija się na sile dolara

Na początku pandemii dolar poszybował w górę po tym, jak inwestorzy szukali bezpieczeństwa w amerykańskich aktywach, takich jak obligacje skarbowe, a w tym czasie  wirus szturmował Europę. Jednak wraz z wybuchem pandemii w USA, nieskuteczna reakcja Ameryki na COVID-19 stała się kamieniem milowym dla waluty, wzbudzając obawy o trwałe szkody dla gospodarki USA, które mogą utrzymać stopy procentowe i wzrost na niskim poziomie przez lata.

Zobacz też: Test strategii Puria na wybicie średnich kroczących

O wiele lepiej z ekonomicznymi skutkami recesji wywołanej przez pandemię koronawirusa radzi sobie Europa. Przywódcy europejskich państw doszli w lipcu do porozumienia ws. funduszu odbudowy, który ma pomóc w ożywieniu gospodarek. Kraje strefy euro mają ponadto wsparcie z Europejskiego Banku Centralnego. Ma to swoje odzwierciedlenie w notowaniach Eurodolara, który na koniec ubiegłego tygodnia testował poziom 1,19 USD.

Widać zatem, że w ostatnim czasie, bardzo duże znaczenie mają informacje o postępach w walce z koronawirusem. Stephen Jen, dyrektor wykonawczy w Eurizon SLJ Capital Ltd. uważa nawet, że jest to temat numer jeden dla dolara.

– To, na co ludzie czekają najbardziej, to dobra wiadomość na temat kontrolowania wirusa, która moim zdaniem jest numerem jeden. Obstawianie waluty to przede wszystkim zakład o względną kontrolę nad wirusem, nie odzwierciedla fundamentalnej siły gospodarek, o których mowa – powiedział Stephen Jen.

Kurs dolara zaczyna odreagowywać wyprzedaż?

Popyt na dolara pojawił podczas ostatniej sesji lipca, co nieznacznie pomniejszyło spadek indeksu DXY na koniec miesiąca. Za ten wzrost częściowo odpowiadać może pokrywanie pozycji krótkich na koniec tygodnia / miesiąca.

Na poniższym wykresie dziennym widać jednak, że odbicie kontynuowane jest także podczas dzisiejszej sesji, gdzie indeks dolara zmierza do strefy oporu w okolicach poziomu 94,00.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.
Indeks dolara (DXY) – wykres dzienny

Niektórzy analitycy są zdania, że dolar może zacząć odrabiać straty, których ostatnio doświadczył.
– Biorąc pod uwagę sposób w jaki ryzykowne aktywa rosły w ostatnich miesiącach, rosnące zagrożenie geopolityczne może doprowadzić do wyrównania pozycji i potencjalnego odwrócenia ostatnich trendów, które pomogłyby dolarowi odrobić niedawne straty – uważa Viraj Patel, globalny strateg rynku Forex i makro w Arkera.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here