Pierwsza połowa lutego br. nie była zbyt łaskawa dla polskiego złotego. Kurs PLN osłabiał się bowiem w stosunku do zdecydowanej większości głównych walut. Część rynków dotarła jednak w tym czasie w rejony dość istotnych, technicznych poziomów oporu, których odrzucenie mogłoby otworzyć drogę do powstania przynajmniej korekt spadkowych. Zobaczmy jak wygląda sytuacja techniczna na parach walutowych USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN. 


Kurs dolara amerykańskiego wzrósł o ponad 15 groszy

Spoglądając na notowania pary walutowej dolara amerykańskiego (USD) do polskiego złotego (PLN) dostrzec można, że pierwsza połowa lutego br. nie była zbyt łaskawa dla naszej rodzimej waluty. Dolar podrożał bowiem w tym czasie o ponad 15 groszy i był najdroższy od początku lipca 2017 roku.

Analizując obecną sytuację dostrzec można, że w skutek tych wzrostów rynek pokonując niezwykle istotny opór w rejonie 3.80 PLN wybił górą z trwającej od października ub.r. konsolidacji. Jeżeli zatem dolar amerykański dalej będzie zyskiwał na wartości, kurs mógłby wzrosnąć nawet w okolice 3.9050. Niewykluczone jednak, że w najbliższym czasie pojawi się jakieś odreagowanie, w skutek którego spodziewać moglibyśmy się spadku kursu dolara wobec polskiego złotego. Realnym zasięgiem dla tych spadków wydają się oczywiście okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia).

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego
USDPLN Weekly

Kurs euro wzrósł o 9 groszy

Spoglądając na notowania pary walutowej euro (EUR) do polskiego złotego (PLN) dostrzec można, że kurs od dłuższego czasu a dokładnie mówiąc od połowy sierpnia 2018 roku porusza się w trendzie horyzontalnym. W tym czasie obserwowaliśmy naprzemienne wzrosty oraz spadki wahające się w przedziale od 4.2440 do 4.3400.

Analizują obecną sytuację dostrzec można, że od początku miesiąca a więc od piątku, 1 lutego 2019 roku euro dość dynamicznie zyskiwało na wartości wobec naszej, rodzimej waluty. Aprecjacja ta była tan znaczna, że w ciągu niespełna dwóch tygodni (dokładnie 9 sesji) kurs wzrósł z okolic dolnego ograniczenia konsolidacji aż w rejon jej górnej granicy.

W miniony czwartek pojawiła się tam jednak pierwsza reakcja podażowa. Jeżeli zatem opór ten zostanie trwale odrzucony, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty spadkowej. Gdyby tak się stało, realnym zasięgiem dla ewentualnych spadków mogłyby okazać się okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) w rejonie poziomu 4.30 PLN.

Kurs euro wobec polskiego złotego
EURPLN Daily

Kurs franka szwajcarskiego wzrósł o 9 groszy

Spoglądając na notowania pary walutowej franka szwajcarskiego (CHF) do polskiego złotego (PLN) dostrzec można, że kurs od dłuższego czasu a dokładnie mówiąc od połowy sierpnia ub.r. porusza się w trendzie horyzontalnym pomiędzy 3.73 PLN a 3.86 PLN.

Analizując obecną sytuację zauważymy, że podobnie jak w stosunku do dolara amerykańskiego i euro, tak również w stosunku do franka szwajcarskiego polski złoty osłabia się od początku lutego br. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, potencjalne wzrosty mogłyby dotrzeć nawet w rejon górnego ograniczenia obecnej konsolidacji tj. 3.86 PLN.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułOPEC zjada swój własny ogon – raport z rynku ropy
Następny artykułEURUSD – czy Pin Bar zapowiada korektę ? – 18/02/2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here