Naga MarketsZgodnie z ostatnim raportem COT, spekulanci obniżyli swoje pro-wzrostowe pozycje na dolarze do 18-miesięcznego minimum w ostatnim tygodniu 2019 roku. Strateg Saxobanku ds. walut, John Hardy zauważa, iż pod koniec ubiegłego roku spekulanci kontynuowali trend sprzedaży dolara amerykańskiego. Z kolei eksperci z MUFG przypominają o rosnącym bilansie Fedu i nikłych szansach na podwyżkę stóp, co powinno wpływać na słabość USD w I poł. 2020 r.


Kurs dolara z trudnym początkiem 2020 roku

John Hardy wskazuje, że pozycje długie netto na dolarze względem walut G10 spadły o 17% do 12,3 miliarda USD, czyli do osiemnastomiesięcznego minimum. Sprzedaż była najbardziej zauważalna w stosunku do walut takich jak CHF, AUD, a zwłaszcza JPY.

USD: Ekspansja bilansu Fed tworzy mniej korzystne środowisko dla dolara – MUFG

Analitycy MUFG Bank twierdzą, że ostatnio Rezerwa Federalna zasygnalizowała, iż ​​planuje kontynuować rozszerzanie swojego bilansu przynajmniej do pierwszej połowy przyszłego roku, tym samym przedłużając niekorzystne warunki dla dolara amerykańskiego. Wskazują, że rynek opcji oczekuje większej słabości dolara w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Indeks dolara oscylował poniżej 200-dniowej średniej kroczącej na poziomie około 97,7 przez większość ostatniego miesiąca. Sytuacja techniczna dla dolara amerykańskiego sygnalizuje rosnące ryzyko dalszej słabości – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów MUFG, słabość dolara amerykańskiego pod koniec tego roku zbiegła się w czasie z ponownym wzrostem salda Fed i wzrostem optymizmu wobec perspektyw globalnego wzrostu. Aktywa ogółem w bilansie Fed wzrosły do ​​4166 bilionów USD na dzień 25 grudnia w porównaniu do 3 760 bilionów USD na koniec sierpnia. Tempo ekspansji bilansu w ujęciu rocznym plasuje się na poziomie około 37%.

Jednocześnie napływające dane z USA nie są wystarczająco silne, aby zachęcić uczestników rynku do zmiany oczekiwań co do następnego ruchu polityki Fed na rzecz zaostrzenia. Fed Atlanta szacuje obecnie wzrost PKB na nieco ponad 2% w czwartym kwartale. Rynek stóp procentowych w USA nadal wycenia obniżkę w późniejszej części roku – dodano.

Fed ustawił wysoką poprzeczkę dla podwyżki stóp procentowych, gdy przewodniczący Powell powtórzył, że wymagany jest znaczny i trwały ruch w kierunku wyższej inflacji. W takich okolicznościach trudno jest znaleźć uzasadnienie dla silniejszego dolara amerykańskiego – podsumowano.

Purple Trading - Broker STP który zaprasza także zyskownych traderów. SPRAWDŹ NAS
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here