Naga Markets

Kurs dolara w poniedziałek, 20 września 2021 r.Dolar amerykański umocnił się w tym tygodniu, po istotnym osłabieniu w poprzednim, jednak indeksowi amerykańskiej waluty (DXY) nadal brakuje nieco pola do powrotu do maksimów z końca grudnia na 96,84 pkt., gdy notowany jest na 95,57 pkt. Dzięki chwilowej utracie siły przez “greenbacka”, pary EUR/USD oraz GBP/USD zyskały nieco wsparcia.

Dolar w obliczu oczekiwanych podwyżek stóp proc. przez Fed

Rynek już obecnie wycenia co najmniej trzy podwyżki ze strony Rezerwy Federalnej w 2022 roku, a coraz więcej instytucji prognozuje nawet 4 “hike”. Wśród nich jest m.in. Goldman Sachs czy JP Morgan, a także niemiecki Deutsche Bank. W takim przypadku, podwyżka mogłaby mieć miejsce już w marcu.Dla przypomnienia, jeszcze na początku czerwca zeszłego roku, zatem przed nieco ponad siedmioma miesiącami, Fed zapowiadał podwyżkę stóp procentowych dopiero w 2024 roku.

– Ponieważ inwestorzy już wycenili więcej niż jedną podwyżkę o 25 p.b. ze strony Fed na posiedzeniu FOMC 16 marca, trudno jest uznać, aby ta wycena przesunęła się zbytnio przed posiedzeniem Fed w przyszłą środę – skomentowali analitycy ING.

Eksperci z holenderskiego banku przedstawili także swoje spojrzenie na zachowanie pary EUR/USD.

– Kurs EUR/USD dryfuje w wąskim zakresie i może kontynuować takie zachowanie dzisiaj (w czwartek, 20 stycznia, przyp. red.). W strefie euro najważniejszym wydarzeniem będzie publikacja grudniowych protokołów EBC o godz. 14:30 (polskiego czasu, przyp. red.) na posiedzeniu, na którym EBC zapewne przedstawi plany ograniczenia skupu aktywów. Zazwyczaj protokoły te nie okazują się zbyt kontrowersyjne i mało prawdopodobne jest, by EBC spieszył się z podwyżką stóp.- stwierdzili analitycy ING.

– Sądzimy, że opór 1,1375/85 może utrzymać możliwą zwyżkę EUR/USD w ciągu czwartkowych notowań. W przeciwnym razie możemy mieć do czynienia z szeroko pojętym osłabieniem dolara. – dodali.

TradingView Chart
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Skoro mowa o podwyżkach stóp procentowych, to w przeciwieństwie do Fed czy EBC, BoE już rozpoczął jastrzębi cykl pod koniec 2021 roku.

XTB

– Nie dziwi, że ryzyko polityczne nie zaszkodziło GBP, gdzie w centrum uwagi pozostaje to, czy Bank of England podniesie stopę procentową o 25 p.b. na spotkaniu 3 lutego. Rynek próbował przeanalizować wczorajsze zeznania gubernatora Baileya, zwłaszcza w kwestii zacieśniania ilościowego, ale krótkoterminowe stopy procentowe ledwie drgnęły. – zaznaczyli eksperci z ING.

TradingView Chart
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Nadal faworyzujemy ruch EUR/GBP w kierunku obszaru 0,8270-80 (brytyjskie akcje osiągają lepsze wyniki, prawdopodobnie z uwagi na większą wagę materiałów w benchmarkach FTSE), a “kabel” może dryfować z powrotem w kierunku 1,3670 dol. lub nawet 1,3750 dol., jeżeli przecenimy siłę dolara. – dodali.

Darmowe prognozy dla rynku walutowego na 2022 rok przygotował dla Państwa zespół analityków Cinkciarz.pl:

ODBIERZ DARMOWY RAPORT “FOREX. PROGNOZY NA 2022 ROK” OD CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed kurs | korona norweska kurs | stalprodukt cena akcji | kurs lewa do złotówki | kurs akcji neuca | benefit notowania |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here