Naga MarketsKurs dolara narażony na dalsze spadki po ewentualnej klęsce Demokratów w GeorgiiJutro w amerykańskim stanie Georgia będzie miało miejsce istotne wydarzenie, bowiem do obsadzenia z tego Stanu pozostały dwa mandaty w Senacie. Dlaczego to tak istotne dla rynków finansowych? Jak może zareagować kurs dolara amerykańskiego?

  • Dalsza polityka stymulacyjna zależy od zwycięstwa Demokratów
  • Trwa zawzięta walka o oba miejsca w Senacie
  • Ryzykowne aktywa zyskałyby na dalszej stymulacji, w przeciwieństwie do USD

Dolar straci na zwycięstwie Demokratów

Demokraci muszą zdobyć oba mandaty, jeśli chcą przejąć kontrolą na Izbą Wyższą i wprowadzić w życie politykę stymulacyjną, której oczekują rynki finansowe. Taki rezultat mógłby wpłynąć na kontynuację spadków greenbacka.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Jeśli Republikanie zdobędą jeden lub oba mandaty w Georgii, zachowają niewielką większość w Senacie. Jeśli jednak Demokraci przeważą na obu mandatach, w Senacie nastąpi podział w proporcji 50:50, co zapewni przyszłej wiceprezydent Kamali Harris głos rozstrzygający – zauważa MUFG.

Ostatnie sondaże ukazują wyjątkowo zacięty wyścig o oba miejsca. Demokrata Raphael Warnock miał niewielką przewagę około 0,5% nad republikańskim senatorem Kelly’m Loefflerem.

Z drugiej strony republikański senator David Perdue ma równie niewielką przewagę nad demokratą Jonem Ossoffem. Eksperci od sondaży z FiveThirtyEight doszli do wniosku, że wyścig jest na tyle zacięty, że prawdopodobieństwo podzielonego werdyktu – najprawdopodobniej wygranej Perdue, ale nie Loefflera – może być większe niż zakłada większość ludzi.

– Najmocniej zareaguje prawdopodobnie rynek obligacji skarbowych USA, jeśli Demokraci przekroczą oczekiwania i zajmą oba miejsca w Senacie. Otworzyłoby to drzwi do znacznie większego pakietu bodźców fiskalnych pod rządami nowego prezydenta Joe Bidena, który zwiększyłby presję na wzrost rentowności w USA w nadchodzącym roku. W tym momencie uczestnicy rynku mogą zacząć poważniej kwestionować, czy bezprecedensowe złagodzenie polityki Fed jest nadal potrzebne – wnioskuje MUFG.

fpmarkets

Analitycy banku są zdania, że w krótkim terminie, perspektywa bodźca fiskalnego w USA zostanie prawdopodobnie pozytywnie przyjęta przez ryzykowne aktywa, ponieważ pomogłoby to wzmocnić globalne ożywienie. Według nich, taki scenariusz powinien to zapewnić dalsze osłabienie dolara, nawet jeśli rentowności amerykańskich obligacji wzrosną. Jeśli jednak Republikanie utrzymają kontrol na Senatem, reakcja rynku powinna być ograniczona.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here