Naga MarketsDolar amerykański (USD) kontynuuje odreagowanie, podczas gdy realne rentowności w USA systematycznie spadają. „Greenback” konsekwentnie umacnia się z dnia na dzień, a wzrost w stosunku do funta był najbardziej widoczny przed dzisiejszym posiedzeniem BoE, zauważają eksperci z MUFG Banku. Indeks dolara wydłużył odbicie od najniższych poziomów z początku stycznia i jest obecnie wyżej o około 2,4%.

  • Głównym motorem osłabienia dolara w ubiegłym roku był spadek realnych rentowności w USA skorygowany o inflację
  • „Greenback” odbił się na początku tego roku, a realne rentowności w USA nadal spadają
  • Dolar pozostanie słaby w tym roku pomimo prawdopodobnych lepszych wyników gospodarki amerykańskiej

Kurs dolara (USD) coraz wyżej. Odbicie okaże się tymczasowe?

To największy wzrost dolara amerykańskiego od września ubiegłego roku, kiedy to indeks dolara wzrósł o 3,3%. Wtedy odbicie dolara amerykańskiego okazało się tylko przejściowe, po którym nastąpił dalszy spadek o prawie 6% pod koniec roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podobnie teraz nie jesteśmy przekonani, że obecne odbicie dolara amerykańskiego okaże się trwałe poza najbliższą perspektywą. Głównym motorem osłabienia dolara amerykańskiego w ubiegłym roku był spadek realnych rentowności w USA skorygowany o inflację, który, jak oczekiwaliśmy, będzie kontynuowany w nadchodzącym roku, wspierając naszą prognozę słabszego dolara – napisano w raporcie MUFG.

Podczas gdy dolar amerykański odbił się na początku tego roku, należy zauważyć, że realne rentowności w USA nadal spadają, co budzi wątpliwości co do trwałości wzrostu kursu dolara amerykańskiego. Rentowność 5-latek przemieściła się na jeszcze bardziej ujemne terytorium w tym roku, spadając o 25 punktów bazowych do -1,88%.

Źródło: MUFG, Bloomberg

Spadek realnych rentowności w USA był spowodowany ciągłym wzrostem oczekiwań inflacyjnych, podczas gdy silne zobowiązanie Fed do utrzymania luźnej polityki pieniężnej do końca ożywienia pomaga osłabić presję na wzrost rentowności nominalnych. To sygnalizuje, że uczestnicy rynku kupują nowy cel Fed, jakim jest przekroczenie inflacji.

Ta dynamika była głównym powodem, dla którego spodziewamy się, że dolar amerykański pozostanie słaby w tym roku pomimo prawdopodobnych lepszych wyników gospodarki amerykańskiej – dodał.

Stany Zjednoczone były również jedną z lepiej prosperujących gospodarek w zeszłym roku, ale dolar amerykański nadal gwałtownie spadał.

Naszym zdaniem głównym ryzykiem jest to, że Fed nie wesprze swoich nowych celów politycznych, utrzymując luźniejszą politykę przez dłuższy czas. Jednak w najbliższej perspektywie nadal istnieje szansa, że odbicie w USA może być kontynuowane po silnej wyprzedaży pod koniec ubiegłego roku – podkreślono.

USD: przestój we wzrostach na Wall Street korzystny dla dolara

Jednocześnie nieustanny ruch w górę na światowych rynkach akcji na początku tego roku nieco osłabł, co stwarza bardziej korzystne tło dla dolara w najbliższej perspektywie. Powolne znoszenie lockdownów w Europie również budzi obawy, że podważone zostaną perspektywy globalnego ożywienia w 2021 r., co zwiększyłoby względną atrakcyjność dolara amerykańskiego.

Obawy te zostały również wzmocnione w ostatnim czasie przez większą utratę koniunktury gospodarczej widoczną w europejskich PMI w porównaniu z USA. Złożony PMI strefy euro spadł w styczniu do 47,8, podczas gdy w USA pozostaje na poziomie 58,7. Sondaże sugerują, że gospodarka strefy euro prawdopodobnie ponownie skurczy się w pierwszym kwartale, podczas gdy gospodarka amerykańska jest mniej podatna na ograniczenia.

Zmiany te mogą zachęcić do dalszej sprzedaży euro w stosunku do dolara amerykańskiego w najbliższej perspektywie, zwłaszcza jeśli wsparcie na poziomie 1,2000 zostanie trwale złamane. Kolejne silniejsze wsparcie znajduje się w okolicach 1,1800 – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dol | grupa lotos akcje | kryptowaluty | ropa wti notowania |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here