Naga MarketsOd kilku dni notowania USDTRY weszły w trend boczny po wcześniejszych wzrostach. Bodźcem do kontynuacji ruchu na lirze nie stały się informacje po posiedzeniu Banku Turcji, który utrzymał stopy procentowe na rekordowym poziomie 17 proc. Tymczasem na przestrzeni ostatniego weekendu napłynęło szereg ważnych informacji.

Kurs USD/TRY w górę. Lira oddaje część zysków

Nowy minister finansów potępił krytykę działań swojego poprzednika, którego oskarżano o pozwolenie na nadmierne uszczuplenie rezerw walutowych kraju poprzez przeprowadzanie interwencji na TRY w ostatnich miesiącach. Tymczasem szef Banku Turcji zapowiedział ich odbudowę, co może ograniczać dalsze tempo wzrostu cen liry.

Zwłaszcza, że analitycy banku Goldman Sachs wprawdzie podwyższyli swoje oczekiwania, co do wzrostu dynamiki PKB Turcji w tym roku (do 6 proc. z 4 proc.), ale dodali też, że spodziewają się obniżki stóp procentowych do 16,5 proc. w tym roku. Dotychczas był to główny argument za zwyżkami TRY (strategia carry-trade). Niemniej gwałtowne pogorszenie się nastrojów na lirze może mieć miejsce dopiero wtedy, kiedy wyraźnie popsuje się sentyment na świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here