Naga Markets

Dolar odbija, kurs funta i aussie wysoko po danychDolar amerykański odbił się w poniedziałek od kilkumiesięcznych dołków po tym, jak kolejni urzędnicy Rezerwy Federalnej (Fed) opowiedzieli się za jeszcze bardziej restrykcyjną polityką monetarną USA. W nocy poznaliśmy protokoły z posiedzenia RBA, a po godzinie 08:00 ważne dla kursu funta dane z brytyjskiej gospodarki.

Kurs dolara odbija od sierpniowych dołków

Indeks dolara, który mierzy siłę zielonego w stosunku do sześciu konkurentów na rynku walutowym, w tym jena i euro, spada o 0,2% do 106,74, utrzymując większość swoich zysków z poniedziałku, kiedy to odbił się od trzymiesięcznego minimum z poprzedniej sesji na poziomie 106,27.

Indeks spadł o 3,9% w zeszłym tygodniu, notując najgorszy wynik od marca 2020 roku, po tym jak ceny konsumpcyjne w USA wzrosły mniej niż oczekiwano, podsycając spekulacje, że szczyt stóp procentowych banku centralnego może być bliski.

Dolar odbija, kurs funta i aussie wysoko po danych
Notowania dolara zatrzymały się na poziomach z sierpnia. Źródło: Tradingview.com

Wiceprzewodnicząca Fed Lael Brainard powtórzyła w poniedziałek weekendowe komentarze innego członka Rezerwy Federalnej, Christophera Wallera, że stopy procentowe muszą nadal rosnąć, aby pomagać walczyć z inflacją, choć potencjalnie w wolniejszym tempie. Brainard podkreśliła również, że ryzyko stanie się bardziej dwustronne.

Rynki pieniężne wyceniają obecnie 89% prawdopodobieństwo, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zwolni tempo podwyżek do pół punktu na kolejnym posiedzeniu 14 grudnia, wobec 11% szans na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych.

– Dolar amerykański próbuje utworzyć bazę po CPI, przy czym Waller robi co może, ale bardziej wpływowy Brainard nieco mniej jastrzębi. Dla indeksu dolara wrześniowe maksima powyżej 114 wyglądają coraz bardziej jak cykliczny szczyt, ale spodziewamy się, że wsparcie zacznie pojawiać się w obszarze 105 – powiedział Sean Callow, starszy analityk walutowy w Westpac.

Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!

AUD/USD w górę po nocnej publikacji protokołów RBA

Wrażliwy na ryzyko dolar australijski rośnie o 0,3% do poziomu 0,6720, przebijając dwumiesięczny szczyt rysowany w piątek oraz w poniedziałek, wspierany przez kluczowego partnera handlowego, Chiny, które złagodziły ograniczenia covidowego i wsparły swój rynek nieruchomości.

Bossa

Waluta australijska w niewielkim stopniu zareagowała na protokół z ostatniego posiedzenia Reserve Bank of Australia (RBA), który pokazał, że decydenci rozważali podwyżkę o 50 punktów bazowych, zanim zdecydowali się na ruch o 25 punktów bazowych.

– Aussie jak dotąd w tym tygodniu poczynił pewne postępy na głównych parach walutowych, z pomocą Chin. Jednakże globalny rynek akcji nadal pozostaje ostrożny, co ogranicza mocniejszy wzrost Aussie – powiedział Callow z Westpac, dodając, że istnieje potencjał do wzrostu do 0,6775 dol. w nadchodzących dniach.

RBA powtórzył, że stopy “nie znajdują się na z góry ustalonej ścieżce” i że wielkość i czas przyszłych podwyżek będą uzależnione od napływających danych oraz perspektyw dla inflacji i zatrudnienia. To zapewnia radzie maksymalną elastyczność manewru w obecnym cyklu.

Dolar odbija, kurs funta i aussie wysoko po danych
Chociaż AUD/USD znalazł się na nowych, lokalnych maksimach, to ma przed sobą cały czas „stary” opór w postaci dołków z lipca. Źródło: Tradingview.com

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Jak kurs funta zareagował na dane z rynku pracy w UK?

O godzinie 08:00 brytyjski urząd statystyczny zaprezentował raport dotyczący kondycji lokalnego rynku pracy we wrześniu. Chociaż średnie wynagrodzenia rosły szybciej niż zakładali analitycy, to stopa bezrobocia wzrosła z poziomu 3,5% do 3,6%, a zmiana zatrudnienia w ujęciu kwartał do kwartału zanotowała mocniejszy spadek od prognoz (52 vs 25 tys.)

W pierwszej reakcji funt szterling jednak nieznacznie rósł i testował poziom 1,18 dol., który obecnie stanowi strefę oporu. Na wykresie dziennym widać natomiast, że para GBP/USD trzecią sesję z rzędu konsoliduje na wysokości niespełna trzymiesięcznych szczytów.

Dolar odbija, kurs funta i aussie wysoko po danych
Kurs funta zyskuje do dolara 0,4% w trakcie wtorkowej sesji i konsoliduje nad poziomem wrześniowych szczytów. Źródło: Tradingview.com

Kalendarz makroekonomiczny, wtorek 15 listopada 2022 r.

Oprócz porannych protokołów RBA oraz danych z brytyjskiego rynku pracy, we wtorkowym kalendarzu znalazło się miejsce na sporo innych, ciekawych publikacji. Pierwsze napłyną już o 10:00 z polski i będą dotyczyły inflacji za październik oraz prognoz PKB.

– Dzisiaj w Polsce zostanie podana inflacja konsumencka i wskaźnik PKB. W przypadku CPI zakłada się wzrost do 17,9 proc., a dla PKB określa się wzrost o 3,3 proc. w III kwartale (w poprzednim miesiącu było to aż 5,8 proc.). Zmienność par z PLN powinna być w tym czasie większa – komentowali analitycy TMS.

Jeszcze przed południem poznamy dodatkowo odczyt indeksu ZEW dla gospodarki niemieckiej oraz dane o PKB ze strefy euro.

Dolar odbija, kurs funta i aussie wysoko po danych
Źródło: Investing.com

W godzinach popołudniowych czeka nas natomiast publikacja danych o amerykańskim PPI, czy też o sprzedaży przemysłowej w Kanadzie.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułZapraszamy na IV Edycję Our Future Forum, która obędzie się już 23 listopada w Warszawie!
Następny artykułKurs USD/JPY wzrośnie co najmniej do 155,00 – prognozuje MUFG Bank
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.