Dolar amerykański odbił się w poniedziałek od kilkumiesięcznych dołków po tym, jak kolejni urzędnicy Rezerwy Federalnej (Fed) opowiedzieli się za jeszcze bardziej restrykcyjną polityką monetarną USA. W nocy poznaliśmy protokoły z posiedzenia RBA, a po godzinie 08:00 ważne dla kursu funta dane z brytyjskiej gospodarki.
SPIS TREŚCI:
Kurs dolara odbija od sierpniowych dołków
Indeks dolara, który mierzy siłę zielonego w stosunku do sześciu konkurentów na rynku walutowym, w tym jena i euro, spada o 0,2% do 106,74, utrzymując większość swoich zysków z poniedziałku, kiedy to odbił się od trzymiesięcznego minimum z poprzedniej sesji na poziomie 106,27.
Indeks spadł o 3,9% w zeszłym tygodniu, notując najgorszy wynik od marca 2020 roku, po tym jak ceny konsumpcyjne w USA wzrosły mniej niż oczekiwano, podsycając spekulacje, że szczyt stóp procentowych banku centralnego może być bliski.
Wiceprzewodnicząca Fed Lael Brainard powtórzyła w poniedziałek weekendowe komentarze innego członka Rezerwy Federalnej, Christophera Wallera, że stopy procentowe muszą nadal rosnąć, aby pomagać walczyć z inflacją, choć potencjalnie w wolniejszym tempie. Brainard podkreśliła również, że ryzyko stanie się bardziej dwustronne.
Rynki pieniężne wyceniają obecnie 89% prawdopodobieństwo, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zwolni tempo podwyżek do pół punktu na kolejnym posiedzeniu 14 grudnia, wobec 11% szans na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych.
– Dolar amerykański próbuje utworzyć bazę po CPI, przy czym Waller robi co może, ale bardziej wpływowy Brainard nieco mniej jastrzębi. Dla indeksu dolara wrześniowe maksima powyżej 114 wyglądają coraz bardziej jak cykliczny szczyt, ale spodziewamy się, że wsparcie zacznie pojawiać się w obszarze 105 – powiedział Sean Callow, starszy analityk walutowy w Westpac.
AUD/USD w górę po nocnej publikacji protokołów RBA
Wrażliwy na ryzyko dolar australijski rośnie o 0,3% do poziomu 0,6720, przebijając dwumiesięczny szczyt rysowany w piątek oraz w poniedziałek, wspierany przez kluczowego partnera handlowego, Chiny, które złagodziły ograniczenia covidowego i wsparły swój rynek nieruchomości.
Waluta australijska w niewielkim stopniu zareagowała na protokół z ostatniego posiedzenia Reserve Bank of Australia (RBA), który pokazał, że decydenci rozważali podwyżkę o 50 punktów bazowych, zanim zdecydowali się na ruch o 25 punktów bazowych.
– Aussie jak dotąd w tym tygodniu poczynił pewne postępy na głównych parach walutowych, z pomocą Chin. Jednakże globalny rynek akcji nadal pozostaje ostrożny, co ogranicza mocniejszy wzrost Aussie – powiedział Callow z Westpac, dodając, że istnieje potencjał do wzrostu do 0,6775 dol. w nadchodzących dniach.
RBA powtórzył, że stopy “nie znajdują się na z góry ustalonej ścieżce” i że wielkość i czas przyszłych podwyżek będą uzależnione od napływających danych oraz perspektyw dla inflacji i zatrudnienia. To zapewnia radzie maksymalną elastyczność manewru w obecnym cyklu.
Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView
Jak kurs funta zareagował na dane z rynku pracy w UK?
O godzinie 08:00 brytyjski urząd statystyczny zaprezentował raport dotyczący kondycji lokalnego rynku pracy we wrześniu. Chociaż średnie wynagrodzenia rosły szybciej niż zakładali analitycy, to stopa bezrobocia wzrosła z poziomu 3,5% do 3,6%, a zmiana zatrudnienia w ujęciu kwartał do kwartału zanotowała mocniejszy spadek od prognoz (52 vs 25 tys.)
W pierwszej reakcji funt szterling jednak nieznacznie rósł i testował poziom 1,18 dol., który obecnie stanowi strefę oporu. Na wykresie dziennym widać natomiast, że para GBP/USD trzecią sesję z rzędu konsoliduje na wysokości niespełna trzymiesięcznych szczytów.
Kalendarz makroekonomiczny, wtorek 15 listopada 2022 r.
Oprócz porannych protokołów RBA oraz danych z brytyjskiego rynku pracy, we wtorkowym kalendarzu znalazło się miejsce na sporo innych, ciekawych publikacji. Pierwsze napłyną już o 10:00 z polski i będą dotyczyły inflacji za październik oraz prognoz PKB.
– Dzisiaj w Polsce zostanie podana inflacja konsumencka i wskaźnik PKB. W przypadku CPI zakłada się wzrost do 17,9 proc., a dla PKB określa się wzrost o 3,3 proc. w III kwartale (w poprzednim miesiącu było to aż 5,8 proc.). Zmienność par z PLN powinna być w tym czasie większa – komentowali analitycy TMS.
Jeszcze przed południem poznamy dodatkowo odczyt indeksu ZEW dla gospodarki niemieckiej oraz dane o PKB ze strefy euro.
W godzinach popołudniowych czeka nas natomiast publikacja danych o amerykańskim PPI, czy też o sprzedaży przemysłowej w Kanadzie.
Autor poleca również:
- Wall Street wraca do spadków. USA “nie szuka konfliktu” z Chinami
- Kurs złotego wyhamowuje odbicie. To jednak jeszcze nie czas na korektę
- Upadek FTX cofnie kryptowaluty o lata. Binance przyrównuje krach do kryzysu z 2008 r.