Naga MarketsPosiedzenie Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) zakończyło się zgodnie z rynkowymi przewidywaniami – instytucja utrzymała stopy na niezmielonym poziomie 1,75%, gołębio obniżając przyszłoroczne prognozy dalszej ścieżki podwyżek. Rynek negatywnie reaguje jednak na doniesienia napływające z Antypodów, spychając dolara nowozelandzkiego na najniższe poziomy od prawie 30 miesięcy.


Wzrasta ryzyko potencjalnego cięcia stóp procentowych

W momencie gdy rynek zastanawia się kiedy RBNZ w końcu podniesie stopy procentowe,  z opublikowanego oświadczenia wynika, że te mogą zostać zarówno podwyższone, jak i obniżone. Wszystko zależy od kondycji nowozelandzkiej gospodarki oraz zagrożeń zewnętrznych. Wzrost gospodarczy w ostatnim czasie był umiarkowany, powinien przyspieszyć w drugiej połowie roku. Słabszy dolar nowozelandzki oraz silny rozkwit światowej gospodarki powinien poprawić wyniki eksportu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sama decyzja o stopach osłabiała NZD/USD, jednak kolejna fala osunięć pojawiała się czwartkowego poranka, gdy zastępca gubernatora RBNZ, John McDermott, w wywiadzie udzielonym już po posiedzeniu informował o rosnącym ryzyku cięcia stóp. Z jego wypowiedzi wynikało, że podwyżka obecnie nie wchodzi w grę – w tym celu inflacja musiałaby powrócić powyżej 2% (co od początku 2017 r. udało się tylko raz), a PKB za kolejny kwartał wyraźnie wzrosnąć.

W efekcie Nowozelandczyk w trakcie czwartkowego handlu traci już 100 punktów, osuwając się na poziomy, obserwowane ostatni raz na początku marca 2016 roku. Ruch ten wybja jednocześnie 61,8% zniesienia trendu wzrostowego 2015-2017 co jest jedynie potwierdzeniem, że kilkudziesięciomiesięczna konsolidacja zostaje w tyle, a Nowozelandczyk zmierza najprawdopodobniej w kierunku dawno nieobserwowanych poziomów:

NZD/USD D1

Gospodarka nie wspomoże RBNZ, RBNZ nie pomoże NZD?

Bank centralny Nowej Zelandii trzyma się sztywnego wyznaczonego celu inflacyjnego. Środowisko niskich stóp będzie utrzymane tak długo, dopóki inflacja nie powróci powyżej pułapu 2% – problem polega jednak na tym, że w ostatnich kilkunastu miesiącach nie chce tam dotrzeć:

Od strony dynamiki produktu krajowego brutto sytuacja również nie wygląda najkorzystniej. Dane za ostatni kwartał pokazują 2,7% dynamiki PKB, co jest zdecydowanym spowolnieniem w stosunku do danych historycznych:

Stopy procentowe utrzymywane są od końca 2016 roku na rekordowo niskich poziomach – najwyraźniej za wysokich aby osiągnąć cele inflacyjne zakładane przez RBNZ. Czyżby więc rzeczywiście najpierw czekały nas dalsze cięcia?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here