Naga MarketsKomentarze przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), powtarzające komunikat o przejściowej inflacji, wspierały w nocy nastroje związane z ryzykiem i spadek kursu dolara, zauważa Marcin Kiepas będący głównym analitykiem Tickmill.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs dolara traci, kalendarz makroekonomiczny pusty

Prezes Fed z Chicago powiedział wczoraj, że ostatnie dane nie są zapowiedzią trwałego ruchu w kierunku niepożądanie wysokiej inflacji.. Bank Rezerw Nowej Zelandii pozostawił politykę bez zmian, ale dolar nowozelandzki wzrósł po tym, jak bank centralny zasygnalizował, że stopy procentowe mogą zacząć rosnąć w drugiej połowie przyszłego roku.

Kalendarz ekonomiczny jest dziś bardzo skromny. Francuski instytut INSEE opublikował rano dane dotyczące zaufania w biznesie, które pokazały, że zaufanie wzrosło w maju do 108 z 96, a zaufanie w przemyśle do 107 z 104 – oba wskaźniki są powyżej długoterminowych średnich na poziomie 100.

Zaufanie konsumentów również wzrosło do 97 z 95. Są to najwyższe poziomy od początku pandemii i wspierają oczekiwania silnej ekspansji gospodarczej w miarę rozluźniania środków ograniczających. Zeszłotygodniowe badanie PMI wskazało na najszybsze tempo wzrostu francuskich usług od lipca ubiegłego roku.

– Dziś nie ma żadnych danych z Wielkiej Brytanii, jednak wczoraj członek Banku Anglii Tenreyro zasugerował, że globalne stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na niskim poziomie, a Fed nie będzie reagował na chwilowe skoki inflacji – wyjaśnia Kiepas.

NZD może liczyć na wyraźne wsparcie polityków

Dolar nowozelandzki gwałtownie wzrósł w nocy po majowym posiedzeniu RBNZ w sprawie polityki monetarnej. Zgodnie z oczekiwaniami bank utrzymał politykę monetarną na niezmienionym poziomie, choć oświadczenie wydane wraz z decyzją w sprawie stóp procentowych było bardziej jastrzębie niż niektórzy się spodziewali.

Być może najbardziej godnym uwagi aspektem posiedzenia było to, że RBNZ opublikował zestaw projekcji stóp OCR po raz pierwszy od ponad roku. Wcześniej RBNZ wstrzymywał się z podawaniem tych projekcji z uwagi na niepewność perspektyw. Zgodnie z nowymi projekcjami, RBNZ widzi obecnie podnoszenie stóp od około 3 kwartału 2022 roku. Jest to znacznie wcześniej niż cel na 2024 r. podawany przez wiele innych banków centralnych, takich jak Fed i EBC, i jest bardziej zgodny z projekcjami Banku kanady.

invest

– Posiedzenie RBNZ było zdecydowanie jastrzębim wydarzeniem. Chociaż bank przyznał, że niepewność i ryzyko pozostają, posiedzenie było znacznie bardziej skoncentrowane na ożywieniu i wybiegało w przyszłość, aż do momentu podniesienia stóp. W obliczu silnego wzrostu cen surowców, a także biorąc pod uwagę, że rynek określił termin podwyżki stóp, NZD ma szansę na kontynuację wzrostów w najbliższym czasie – dodaje Kiepas.

NZD/JPY wybija się ponad poziom 79,19, na który analityk Tickmill zwracał uwagę w ostatnim czasie. Wraz ze wzrostem wskaźnika RSI i MACD, kiedy cena utrzyma się powyżej tego poziomu, byki będą szukały ruchu w górę do 81,53.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dom development | s&p 500 wykres | xtb | notowania xtb | płatność blik co to | kurs akcji lotos | lpp kurs |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here