Naga MarketsDolar nowozelandzki nadal konsoliduje. Co dalej zrobi kurs NZD/USD?Zachowanie się rynku w ostatnich dniach pokazuje, że następuje próba nowej definicji pewnych zależności. Zwyczajowa ujemna korelacja Wall Street z dolarem zaczyna się urywać, gdyż ten sam wątek w postaci pakietu stymulacyjnego prezydenta Bidena jest interpretowany dwojako – dobry dla giełd, ale i też stwarzający coraz większe obawy dla rynku długu, który jednocześnie nie chce wierzyć w zapewnienia płynące z FED.

Chociaż to nie tylko rentowności amerykańskich obligacji stają się na powrót ważnym tematem, ale i też ogromny nawis krótkich pozycji w dolarze z którym weszliśmy w nowy 2021 rok. Styczeń pokazał, że ten bagaż zaczyna mieć znaczenie. Koszyk dolara zakończył handel na plusie, a początek lutego wygląda podobnie. Jestem daleki od tego, aby prognozować tu jakiś większy short-squeeze (to nie ta płynność rynku), niemniej rynkowe puzzle zrobiło się trudne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs dolara nowozelandzkiego (NZD/USD) – próba wybicia z kanału spadkowego

Zaskakująco dobre dane z nowozelandzkiego rynku pracy, jakie poznaliśmy w nocy pokazały, że tamtejsza gospodarka jest bardziej odporna na pandemiczne zawirowania, niż sądzono. W efekcie rynek odrzucił ryzyko cięcia stóp procentowych przez RBNZ w tym roku, chociaż samo w sobie było ono już niskie. Dobre tło makro stało się dzisiaj pretekstem do próby wyłamania się górą w widocznego na wykresie NZDUSD kanału spadkowego.

Ta próba nie jest jednak do końca udana. Dlaczego? Dolar amerykański na globalnych rynkach w ostatnich dniach zachowuje się lepiej, niż można by sądzić patrząc na optymizm na rynkach akcji (zwyczajowo korelacja była ujemna). To można tłumaczyć zachowaniem się amerykańskiego długu, który znów rozgrywa wątek inflation-trade, czyli wpływu pakietu stymulacyjnego Bidena na inflację, nie patrząc na wcześniejsze sygnały płynące z FED.

Po drugie patrząc na dzisiejsze słowa szefa RBA (Lowe’a), który stwierdził, że decyzja o wydłużeniu programu skupu aktywów wynikała m.in z ryzyka ograniczenia aprecjacji AUD wiosną, nie można wykluczyć, że również kurs NZDUSD będzie przedmiotem jakichś rozważań ze strony przedstawicieli RBNZ.

Wykres dzienny NZDUSD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here