Naga Markets

Dolar nowozelandzki ma za sobą jastrzębi bank centralny. Czy NZD/USD czeka zwyżka?Kurs dolara nowozelandzkiego wobec dolara amerykańskiego (NZD/USD) w sierpniu opadł o blisko 3%, przez co notowania pary są o 11% niżej niż na początku roku. Eksperci rynku walutowego z banku inwestycyjnego MUFG oczekują jednak, że trend spadkowy NZD/USD zostanie przerwany.

Dolar dominował nad “Kiwi” dotychczas w tym roku

Siła dolara amerykańskiego wobec szerokiego rynku była głównym czynnikiem osłabiającym NZD/USD w sierpniu. Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) jak do tej pory prezentował zdecydowanie jastrzębią postawę w tym cyklu zacieśniania polityki monetarnej, podnoszą stopę procentową o 50 pb na czterech ostatnich spotkaniach z rzędu.– Oczekujemy, że RBNZ dokona kolejnej podwyżki stóp o 50 pb na posiedzeniu w październiku. – skomentowali analitycy MUFG.

– Następnie zakładamy, że tempo zacieśniania może zwolnić, z ryzykiem, że RBNZ nie osiągnie poziomu stopy założonego w swoich projekcjach. – dodali.

Rynek wycenia obecnie około 90 pb zacieśnienia polityki pieniężnej do końca roku.

Gospodarka Nowej Zelandii: objawy spowolnienia

Ostatnie dane z Nowej Zelandii wskazują, że gospodarka tego kraju może mierzyć się z pewnymi problemami. Jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy, dane o zatrudnieniu w II kwartale były słabsze od oczekiwań. Zmiana liczby zatrudnionych w gospodarce wyniosła 0% wobec prognozy 0,4%.

Sytuacja na rynku nieruchomości również wygląda nieco gorzej. Sprzedaż domów mocno spadła, o 36,7% względem analogicznego okresu rok wcześniej. Co więcej, sprzedaż detaliczna w II kwartale okazała się znacznie słabsza od oczekiwań (-2,3% w ujęciu kwartalnym wobec prognozy 1,7%).

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

XTB

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Przy oczekiwanej większej aktywności Fed do końca roku, spodziewalibyśmy się, że NZD/USD pozostanie pod presją spadkową. W przyszłym roku, zakładając, że gospodarka Nowej Zelandii nie spowolni znacząco, spodziewamy się, że NZD/USD odbuduje się wraz z zakończeniem zacieśniania przez Fed. – stwierdzili analitycy MUFG prognozując NZD/USD na poziomie 0,59 dol. na koniec III kw. 2022 roku.

Dolar nowozelandzki ma za sobą jastrzębi bank centralny. Czy NZD/USD czeka zwyżka?
Kurs NZD/USD. Źródło: tradingview.com

Natomiast na koniec grudnia, eksperci z MUFG oczekują kursu NZD/USD przy 0,61 dol. Do połowy 2023 roku “Kiwi” miałby wzrosnąć do 0,65 dol.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs pkn orlen | kurs cd projekt | analiza giełdowa | lotos cena akcji | akcje pgnig | dax spekulant |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCzy problemy z gazem ziemnym pociągną giełdy na dno? | Analiza rynku z EXANTE #15
Następny artykułAlibaba, JD.com, NIO i inne chińskie akcje mocno tracą na wartości!
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here