Naga MarketsDolar nowozelandzki jest dzisiaj najsilniejszą walutą w przestrzeni G-10W piątek zwyżka dolara została zgaszona mimo dobrego pretekstu, jakim były dane Departamentu Pracy USA. Dobry odczyt przybliżył nam scenariusz w którym w połowie przyszłego roku osiągnięty zostanie stan pełnego zatrudnienia w gospodarce, a więc zostanie spełniony jeden z celów FED. W efekcie podwyżka stóp w II połowie przyszłego roku staje się bardziej prawdopodobna, jeżeli założymy, że podwyższona inflacja nie jest tak do końca przejściowa.

Dolar nowozelandzki umacnia się dzisiaj na szerokim rynku

W tym kontekście duży wpływ na nastroje będą mieć dane CPI za październik, które poznamy w najbliższą środę. Kolejny rekord inflacji może dać impuls do umocnienia dolara. Niemniej amerykańska waluta może potrzebować czegoś więcej, aby był on bardziej widoczny. Czy katalizatorem będą informacje z Chin? Wątek Evergrande wciąż się tli, a Pekin zdaje się iść w stronę lockdownu, który może być narzędziem do wygaszenia ognisk COVID przed zimowymi igrzyskami w lutym. Teoretycznie w sytuacji podbicia ryzyka, dolar może być bardziej atrakcyjny od tradycyjnych bezpiecznych przystani, jak frank i jen.Dolar nowozelandzki jest dzisiaj najsilniejszą walutą w przestrzeni G-10 do czego przyczyniły się informacje o dalszym znoszeniu restrykcji wprowadzonych przez rząd premier Ardern na czas pandemii. Od środy ponownie mają być otwarte sklepy, a kolejny etap luzowania najpewniej wypadnie na 29 listopada.

To podbija spekulacje, co do podwyżki stóp procentowych przez RBNZ na posiedzeniu 23 listopada. Niemniej niedawne informacje z Australii pokazują, że w temacie COVID sytuacja może być jeszcze zmienna. To powinno wymuszać większą ostrożność w temacie optymistycznych scenariuszy.

Wykres dzienny NZDUSD
Wykres dzienny NZDUSD

Technicznie na wskaźnikach nie ma przekonywujących sygnałów, że powracamy do zwyżek. Być może warto zachować większą ostrożność przy krótkoterminowej linii trendu spadkowego przebiegającej przy 0,7160.

W piątek doszło do naruszenia październikowego dołka przy 1,1523, ale nie okazało się ono trwałe. Niemniej równie dobrze, tak można skomentować też to techniczne odbicie. Dzisiaj widać, że popyt nie radzi sobie przy krótkoterminowej linii trendu spadkowego (1,1575), co może sprowadzić notowania ponownie w rejon październikowego dołka.

Pozytywnych fundamentów wokół euro brak – przedstawiciele EBC robią wszystko, aby zgasić jakiekolwiek nadzieje na zacieśnienie polityki monetarnej w średnim terminie, a sytuacja pandemiczna w Europie nadal się pogarsza, co może rzutować na niższą dynamikę wzrostu gospodarczego (jeżeli ostatecznie rządy zdecydują się przywrócić restrykcje).

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Tymczasem dolar nadal może mieć wsparcie w postaci narracji pod podwyżkę stóp przez FED (inflacja CPI w środę może to podbić) i potencjalnie może też zasysać kapitał, gdyby doszło do pogorszenia się nastrojów na globalnych rynkach.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here