Naga Markets

Dolar nieco silniejszy, czeka na Powell'a. Kurs EUR/USD pogłębia ruch po zejściu poniżej 1,07Dzisiaj agencje odnotowały wypowiedź Neel’a Kashkari’ego z FED, który w tym roku ma prawo głosu w FOMC. Nie odniósł się on konkretnie do oczekiwanego poziomu stóp procentowych, ale zwrócił uwagę, że sytuacja w gospodarce wspiera scenariusz dalszego zacieśnienia.

Dolar umacnia się względem euro

Uwaga koncentruje się jednak na dzisiejszym wystąpieniu Jerome Powell’a w Klubie Ekonomicznym w Waszyngtonie, które zacznie się o godz. 18:00. Niezależnie od ostatnich lepszych danych makro z USA (poznaliśmy je w piątek), być może nie należy oczekiwać, aby szef FED wybrzmiał inaczej, niż w ostatnią środę – jedynie rynki mogą inaczej rozłożyć akcenty, ale wniosek może być taki, że na razie wiemy jedno – będą jeszcze dwie podwyżki stóp po 25 punktów baz.To, co wydarzy się potem, będzie zależeć od kolejnych danych z gospodarki w tym przede wszystkim inflacji (dane za styczeń poznamy już w najbliższy wtorek), oraz dalszego rozwoju sytuacji na rynku pracy.

Wykres tygodniowy FUSD
Wykres tygodniowy FUSD

Jeżeli rynek uzna, że Powell nie powiedział nic istotnego, ponad to, co jest wiadome, to gwałtowne umocnienie dolara obserwowane od wtorku, może na jakiś czas nieco przygasnąć. Zwłaszcza, że na koszyku dolara FUSD jesteśmy blisko realizacji zasięgu odbicia na bazie tzw. ruchu powrotnego w stronę oporu w rejonie 104 pkt.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Na wykresie EURUSD mamy pogłębienie ruchu po zejściu poniżej 1,07. Inwestorzy zignorowali komentarz Joachima Nagela z ECB, którego zdaniem rynek nie powinien upatrywać tzw. pivotu ECB. Technicznie możliwe byłoby zejście w rejony 1,0600-1,0620, ale wiele zależy od interpretacji przekazu od Powella. Ewentualny powrót w rejony 1,0735-65 nie powinien być, zatem zaskoczeniem.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

AVA Trade

Poprzedni artykułGiełda szykuje się na kolejny spadek – komentuje Mike Wilson z Morgan Stanley!
Następny artykułWIG20 zakończył dzisiejszą sesję blisko punktu odniesienia. Cisza przed burzą?
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.