Naga MarketsDolar umacnia się, indeks dolara (DXY) najwyżej od lipca 2020 rokuDolar kontynuuje trend umocnienia i choć oznak wskazujących na możliwe przerwanie rajdu brak, to jednak ING FX oczekuje możliwego zakończenia tendencji wzrostowej. Tymczasem, indeks dolara notowany jest najwyżej od lipca 2020 roku.

Dolar umocnił się, indeks dolara najwyżej od 14 miesięcy

Indeks dolara we wtorek popołudniu notowany jest w okolicach wielomiesięcznych maksimów na 95,53 pkt. Po raz ostatni tak wysoko DXY notowany był w lipcu 2020 roku.– Biorąc pod uwagę jak daleko zaszedł rajd w ciągu ostatnich kilku dni, można by się pokusić o wstrzymanie się z prognozą kontynuacji trendu dolara. – skomentowali eksperci z ING FX.

W zeszłym tygodniu indeks dolar zyskał niecały 1%, a ostatnie trzy tygodnie były wzrostowe. Łącznie od początku roku DXY wzrósł o ponad 6,2%.

TradingView Chart
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

Zdaniem ING FX obecna tendencja umocnienia dolara nie wynikiem przede wszystkim czynników krótkoterminowych:

– Nasz krótkoterminowy model wartości godziwej (fair value) nie wykazuje oznak powszechnego przewartościowania dolara – który jest drogi jedynie w stosunku do CAD, NOK i AUD w G10 – sygnalizując, że ostatnie ruchy na rynku walutowym były w większości zgodne ze zmianami głównych czynników wpływających na nastroje dotyczące stóp i ryzyka. – zaznaczyli analitycy ING FX.

Zobacz również: Bitcoin może być zagrożeniem, ale nie w tym momencie, uważa szef Banku Anglii

– Po wczorajszych bardzo dobrych danych dotyczących produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych, spodziewamy się dziś dość mocnego raportu o sprzedaży detalicznej w październiku. – stwierdzili analitycy ING.

fpmarkets

– Siła ostatniego raportu CPI nieuchronnie dostarcza wielu dobrych argumentów zwolennikom szybszych działań w polityce monetarnej i nie widzimy powodu, by narracja Fed miała się na razie zmienić na mniej wspierającą. Głównym ryzykiem dla USD w tym kontekście może być nominacja Lael Brainard na nowego przewodniczącego Fed, biorąc pod uwagę jej ogólnie bardziej gołębie stanowisko w porównaniu do Powella. – dodali.

TradingView Chart
Notowania indeksu dolara (DXY) na przestrzeni lat. Źródło: tradingview.com

Zdaniem ING FX potencjalna interwencja USA na rynku ropy w celu obniżenia kosztów energii nadal stwarza istotny czynnik dla cen ropy. Chodzi o oczekiwania rynku związane z uwolnieniem strategicznych rezerw surowca (strategic petroleum reserves) przez administrację Białego Domu.

– Nadal uważamy, że dalsze wzrosty USD w tym tygodniu będą prawdopodobnie dotyczyć głównie walut “low-yield”.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania bitcoina | cena akcji lotos | kurs korony czeskiej | aktualny kurs dolara | xtb akcje rekomendacje | mercator akcje wykres |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here