Trzy stosy pięciozłotówek PLNPod koniec sesji środowej, przed rozpoczęciem handlu 14 lutego 2019, kurs funta i kurs euro wyraźnie zyskują na niekorzyść polskiego złotego. Wtórują im praktycznie wszystkie istotne waluty, w tym kurs franka i kurs dolara, który pogłębia dwuletnie maksima. W czwartek kursy walut, a w szczególności USD, mogą reagować na dane dotyczące amerykańskiej sprzedaży detalicznej i inflacji producenckiej.


Kurs euro rośnie 7. sesję z rzędu, EUR/PLN testuje listopadowe maksima

Chociaż na początku środowej sesji wydawało się, że kurs euro skoryguje ostatnią serię dynamicznych wzrostów, do końcówka dnia przynosi odwrócenie koniunktury i złotówka ponownie traci. W efekcie EUR/PLN dochodzi do 4,3370 gdzie ostatni raz znajdował się w połowie listopada, testując istotną strefę oporu. Zamknięcie nad poziomem pozwoliłoby podejść pod 4,35 i wybić maksima z ostatnich kilkunastu miesięcy:

kurs euro 13 lutego
Kurs euro pod koniec środowej sesji ponownie się umacnia. Źródło: Tradingview.com

Od 5 lutego, kiedy cena znajdowała się w środku trzymiesięcznej konsolidacji, euro do złotego zyskuje już niemal 6 groszy i zdaniem analityków obecna tendencja może się utrzymywać. Złotemu, podobnie jak i innym walutom rynków wschodzących nie służy bowiem siła dolara – inwestorzy wybierają go w momencie większych niepokojów rynkowych rezygnując z bardziej ryzykownych aktywów.

Kurs dolara pogłębia dwuletnie maksima. USD/PLN najwyżej od maja 2017

Mówiąc o USD nie można przejść obojętnie obok środowych wzrostów amerykańskiej waluty. Ta w stosunku do złotego we wtorek notowała delikatną korektę po teście istotnego poziomu oporu na 3,84 zł, w środę ponownie jednak atakowała go i delikatnie pogłębiała maksima – USD/PLN nie znajdował się tak wysoko od niemal 2 lat, a dokładniej mówiąc od maja 2017 roku.

Kurs dolara w środę pogłębiał tegoroczne maksima. Źródło: Tradingview.com

W efekcie, od początku miesiąca kurs dolara do złotego umacnia się o około 12 groszy. Jeżeli górna granica wielomiesięcznej konsolidacji zostałaby trwale wybita, obecna strata PLN do USD wynoszą prawie 3% będzie mogła się pogłębić.

GBP/PLN również w górę, kurs funta wykorzystuje słabość złotego

Wzrostową sesję notuje również kurs funta, wybijając dwugroszowy zakres, w którym cena poruszała się od dwóch dni. GBP/PLN testuje jednocześnie okolice 4,95 zł gdzie przebiegają maksima z października i listopada zeszłego roku. Kilka miesięcy temu wywoływały silną reakcję spadkową, czy tym razem będzie podobnie?

kurs funta 13 lutego
Kurs funta ponownie podchodzi pod opór na 4,95 zł. Źródło: Tradingview.com

Złotówka radziła sobie w środę ogólnie słabo, tracąc także do franka szwajcarskiego i balansując kolejny dzień w okolicach 3,80 zł.

W czwartek ważne dane dla dolara – inflacja i sprzedaż detaliczna

W czwartkowym kalendarzu makroekonomicznym (14 lutego 2019 roku) najważniejsze będą publikacje prognoz japońskiej oraz niemieckiej inflacji i przede wszystkim dane dla USA, które mogą wpłynąć na notowania dolara amerykańskiego. Paczka zostanie opublikowana o 14:30 i będzie dotyczyła sprzedaży detalicznej i inflacji producenckiej (PPI):

Kalendarz makro 13 lutego
Źródło: Tradingview.com

W trakcie europejskiego popołudnia warto zachować więc szczególną ostrożność podczas handlu na parach dolarowych.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here