Naga MarketsNowy tydzień otwiera się z tematem wojen handlowych na czele, co ciągnie w dół sentyment. Dołują indeksy giełdowe, ropa naftowa; rośnie złoto. USD traci ochronkę w postaci miana bezpiecznej przystani. Chiny publikują dokument, w który zaostrzają swoje stanowisko wobec USA.

  • Chińskie władze w weekend wypuściły dokument, w którym oświadczają, że „Chiny nigdy nie ustąpią w zasadniczych kwestiach” oraz „Chiny nie chcą prowadzić wojny handlowej, ale nie boją się walczyć i będą walczyć w razie potrzeby. Ta postawa się nie zmieniła”. Zaznaczają, że od rozpoczęcia negocjacji USA trzykrotnie wycofały się z wcześniejszych obietnic. Rozmowy handlowe muszą być prowadzone na równych warunkach.
  • Na rynkach wyczuwalna jest atmosfera nerwowości z tendencją redukcji ryzykownych pozycji. Na FX premiuje to JPY i CHF, za to rola USD jako bezpiecznej przystani słabnie z uwagi na zamieszanie USA w więcej niż jednej spór handlowy. Słabsze dane z USA podnoszą spekulacje o cięcia stóp procentowych Fed.
  • USD jest dziś najsłabszy wśród walut G10, choć część zmian jest odreagowanie piątkowej huśtawki spowodowanej przetasowaniami na konie miesiąca. USD/JPY schodzi do 108,20, a EUR/USD podbił do 1,1180. Pomimo napięć handlowych USA-Chiny nie widać presji na sprzedaż AUD i NZD.
  • EUR/PLN stoi przy 4,28.
Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop
  • Na rynku akcji w Azji klimat inwestycyjny pozostaje ponury przy spadkach głównych indeksów. Chiński Shanghai Composite traci 0,2 proc., a japoński Nikkei225 spada o 1,1 proc.
  • Caixin PMI dla chińskiego przemysłu w maju pozostał na 50,2 wobec oczekiwanego spadku do 50. Pozostanie wskaźnika powyżej 50 jest dobrą informacją, która ukoi obawy o powrót hamownia w gospodarce.
  • Ceny ropy spadają w poniedziałek o ponad 1%, gdyż wojny handlowe rozbudziły obawy o globalne spowolnienie gospodarcze. Maj był najgorszym miesiącem dla rynku ropy od sześciu miesięcy.
  • Dobrze ma się złoto, który korzysta na wzroście awersji do ryzyka przy zahamowaniu USD. Cena uncji rośnie do 1311 USD.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here