Naga MarketsDolar najsilniejszą walutą przed FOMC. Kurs euro i dolara australijskiego mocniej w dółObecne sygnały, że Rezerwa Federalna zmieni ton na bardziej optymistyczny w kwestii perspektyw gospodarczych mogą podsycać spekulacje o wcześniejszym niż oczekiwano zacieśnianiu polityki pieniężnej, co z kolei powinno wspierać kurs dolara, twierdzą analitycy ING.

  • W czwartkowym komentarzu rynkowym zespół ING dzieli się swoimi prognozami przed wieczornym posiedzeniem FOMC
  • Oprócz tego zwraca uwagę na sytuację wokół włoskiego kryzysu politycznego i na zachowanie euro
  • Kurs funta jest blokowany przez opór z tego miesiąca, a dolar australijski mocniej traci do amerykańskiego kuzyna

Kurs dolara: Powell będzie starał się wyciszyć spekulacje o taperingu

– Fed ogłosi dziś decyzję w sprawie swojej polityki monetarnej i zgodnie z konsensusem oczekujemy, że nie dojdzie do zmiany nastawienia: zarówno stopy, jak i QE pozostaną bez zmian. Ponadto, jest mało prawdopodobne, że FOMC zmieni swoją narrację “niżej przez dłużej” – komentują analitycy ING.

Te artykuły również Cię zainteresują
Reakcja rynku ma być więc w głównej mierze napędzana przez sygnały świadczące o tym, że bank zmienia ton na bardziej optymistyczny w odniesieniu do perspektyw gospodarczych w związku z rozwojem szczepionek i silniejszymi bodźcami fiskalnymi nowej administracji (MFW właśnie podniósł prognozę wzrostu gospodarczego w USA na 2021 r. do 5,1% z 3,1%).

To może wystarczyć, by podsycić spekulacje o wcześniejszym niż oczekiwano zacieśnianiu polityki pieniężnej, choć ING spodziewa się się, że prezes Powell utrzyma gołębi wydźwięk polityki. Mimo to, rentowności w USA mogą znaleźć pewne wsparcie i pomóc dolarowi (który wycenia gołębi wydźwięk Fed) w odreagowaniu po wtorkowej ponurej sesji.

W krótkim terminie, o ile nie zobaczymy bardziej konkretnej zmiany w retoryce Fed (co jest mało prawdopodobne w przewidywalnej przyszłości), pogarszająca się realna stopa procentowa w USA pozostanie kluczową przeszkodą dla trwałego ożywienia dolara.

Wpływ włoskiego dramatu politycznego na kurs euro może pozostać przytłumiony

Oczekiwana dymisja premiera Włoch Giuseppe Conte rozpoczęła okres wielostronnych rozmów, które mogą doprowadzić do trzech scenariuszy:

– (a) nowy rząd z Conte jako premierem dzięki nowym sojuszom w parlamencie, (b) nowy rząd bez Conte, być może z Forza Italia Silvio Berlusconiego dołączającą do koalicji PD-5 Star, lub (c) przedterminowe wybory – twierdzi ING.

Ostatnia opcja pozostaje najmniej korzystna dla niemal wszystkich stron negocjacji, dlatego przedterminowe głosowanie nadal uznawane jest mało prawdopodobne. To powinno utrzymać reakcję rynku pod kontrolą, z 10-letnim spreadem pomiędzy włoskimi i niemieckimi obligacjami i brakiem wyraźnego wzrostu premii za ryzyko na EUR/USD i EUR/CHF.

Kalendarz ekonomiczny w strefie euro jest w czwartek spokojny, a Fed powinien napędzać większość dynamiki rynkowej. Jak podkreślono powyżej, możemy być świadkami wzrostu wartości dolara, a EUR/USD powraca poniżej 50-dniowej średniej kroczącej na poziomie 1,2132.

Kurs funta zatrzymany przez ważny opór, dolar australijski mocniej w dół

Chociaż funt szterling chwilowo wybijał poziom 1,3750 i testował nowe wielomiesięczne maksima, to ostatecznie nie utrzymał wzrostów i zgodnie z prognozą ING utrzymuje się pod oporem z kilku ostatnich sesji.

Z kolei na Antypodach, australijska inflacja pobiła oczekiwania, wzrastając z 0,7% do 0,9% rok do roku w minionym kwartale. Informacja ta pojawiła się po stosunkowo zachęcającym raporcie o zatrudnieniu w zeszłym tygodniu i być może sygnalizuje mniej wyraźne załamanie gospodarcze w ostatnich miesiącach roku, niż wcześniej się obawiano.

Niemniej jednak, bez wpływu na ultraakomodacyjną politykę Banku Rezerw Australii, dane nie mają większego wpływu na AUD, który w środę traci do USD ponad 0,7%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here